Najnowsze informacje

Osiem w pół godziny

Tylko 30 minut pracy preselekcyjnego systemu ważenia pojazdów wystarczyło, żeby ujawnić osiem przeładowanych tirów. Rekordzista przekroczył dozwolone normy ponad dwukrotnie.
Zapowiadany od kilku miesięcy preselekcyjny system ważenia pojazdów rozpoczął całodobową pracę. Wagi i bramownica z kamerami zostały zamontowane na ulicy Wyszogrodzkiej na wjeździe do miasta od strony Warszawy. W chwili przejazdu pod bramownicą system fotografuje każdy pojazd. Podczas przejazdu przez wagę auto jest ważone i mierzone, zapisany jest również nacisk na poszczególne osie. System mierzy także prędkość pojazdów. Specjalne skanery odczytują numery rejestracyjne z przodu i z tyłu pojazdu, a kamery działające na podczerwień zapisują obraz nawet w nocy. Gdy system wykryje przeładowany pojazd, wysyła informację do inspektorów transportu drogowego w Płocku i Ciechanowie oraz do policji. Mundurowi mogą dzięki temu zatrzymać wskazaną podczas preselekcji ciężarówkę i dla pewności dokonać ponownego ważenia. Co ważne, kary za przeładowane pojazdy wpływają do budżetu Płocka.
To nie koniec technicznych możliwości systemu ważenia pojazdów. Dzięki specjalnym aplikacjom Miejski Zarząd Dróg oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów mogą dokonywać analizy ruchu pojazdów, na przykład ze względu na miejsce ich zarejestrowania.
– Jesteśmy pod wrażeniem możliwości systemu zainstalowanego w Płocku. Tylko podczas 30-minutowej prezentacji system zarejestrował osiem przeładowanych ciężarówek jadących z Płocka w kierunku Warszawy. Rekordzista był przeciążony ponad dwukrotnie w stosunku do obowiązującej normy. Według opinii przedstawicieli Instytutu Badawczego Dróg i Mostów przejazd tylko tego pojazdu był adekwatny do przejazdu 3 milionów pojazdów nieprzeciążonych ulicą Wyszogrodzką! Kara administracyjna nałożona na nieuczciwego przewoźnika za takie przeciążenie wynosi 60.000 zł. Ten przykład ilustruje skalę problemu, z którym mieszkańcy Płocka spotykają się każdego dnia – mówi rzecznik prasowy MZD Konrad Kozłowski.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Pielgrzymi z Płocka na Jasną Górę, wyruszą 6 sierpnia

W tym roku po raz 37 z Płocka wyruszy piesza pielgrzymka diecezji płockiej na Jasną …

Gdzie się wybrać nad wodę?

Wakacje to doskonały czas, aby wybrać się nad wodę. Gdzie możemy spokojnie odpoczywać nie martwiąc …