Nowej siedziby szpitala nie będzie

Warszawska firma Gov-Invest wycofała się ze współpracy przy budowie nowej siedziby dla Szpitala Miejskiego św. Trójcy. Jak informuje zarząd Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, już rozpoczęto prace nad przygotowaniem alternatywnego rozwiązania.
W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele miasta i warszawskiej spółki podpisali list intencyjny w sprawie budowy nowej siedziby wysokospecjalistycznego szpitala z centrum onkologicznym. Ale po sześciu miesiącach, mimo jak się dowiedzieliśmy zaawansowanych rozmów w tej kwestii, sprawa upadała. – Nie są nam znane powody wycofania się Gov-Invest – mówi Marek Stawicki, wiceprezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
Powodów rezygnacji nie zna także prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który informację o wycofaniu się inwestora przedstawił podczas sesji Rady Miasta. Co dalej? – Kiedy okazało się, że perspektywa budowy nowego szpitala we współpracy z Gov-Invest oddala się, PZOZ rozpoczął prace nad przygotowaniem alternatywnego rozwiązania, wiążącego się z wykorzystaniem dotychczasowej lokalizacji szpitala – informuje Marek Stawicki.
Spółka nie rezygnuje przy tym definitywnie z poszukiwania możliwości budowy nowego obiektu, ale chce przeanalizować możliwości realizacji projektu wymagającego niższego zaangażowania finansowego. Obecnie rozważane są różne koncepcje rozwoju Szpitala św. Trójcy: od budowy nowej siedziby do wymagającej znacznie niższego finansowania modernizacji i rozbudowy szpitala przy Kościuszki. – Nie wykluczamy żadnej formy współpracy z podmiotami mogącymi współfinansować takie przedsięwzięcie, w tym również partnerstwa prywatno-publicznego – słyszymy w płockim ZOZ. Wielce prawdopodobne jest to, że jeżeli zostanie wybrany wariant modernizacji, to miasto przekaże spółce budynek internatu LO Małachowskiego.
Przypomnijmy, że wstępne plany dotyczące budowy nowego szpitala zakładały, iż specjalistyczny szpital wraz z centrum onkologicznym zatrudniać ma cały sztab wysokiej klasy lekarzy. Rocznie mówiło się o przyjęciu 3,5 tys. pacjentów. Planowana powierzchnia obiektu to 13–15 tys. m kw, a wartość inwestycji wstępnie oszacowano na 100–120 mln zł. Co do lokalizacji, to pierwsze plany zakładały usytuowanie placówki na działkach miejskich, w okolicach ulicy Otolińskiej, niedaleko trasy łączącej rondo Wojska Polskiego z Orlenem. Prezydent Płocka postawił warunek, że koszty budowy szpitala nie mogą w żaden sposób obciążać budżetu miasta ani spółki PZOZ. Gov-Invest na to przystał i miał po części inwestować ze swojego kapitału, część pożyczyć z rynku kapitałowego czy też bankowego. W zamian przez określony czas miał być właścicielem budynku.
Podobny temat budowy centrum radioterapii we wrześniu ubiegłego roku podjął szpital wojewódzki na Winiarach. W sierpniu ubiegłego roku jego dyrektor podpisał umowę na dzierżawę gruntu pod budowę centrum. Zajmie się nią spółka Radiology Therapeitic Center Poland. Koszt inwestycji szacowany jest na 60 mln zł. Z nowoczesnych technik leczenia i pomocy fachowej kadry pierwsi pacjenci mają korzystać już na początku 2015 roku. Pod budowę Centrum Radioterapii Amethyst szpital wydzierżawił na 25 lat działkę o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.     rad

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …