Czy młodzi ludzie są bezpieczni w Internecie?

Internet stał się wszechobecny, bez niego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek działania. Uczy, bawi, informuje, pozwala słuchać muzyki, oglądać filmy, przesyłać listy, wymieniać poglądy. Niestety, nie wszyscy użytkownicy traktują go jako pomoc, sprowadzając na inne osoby różnego rodzaju niebezpieczeństwa.
Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” postanowiła zapobiegać narażaniu młodych ludzi na negatywne działania Internetu i zaproponowała program edukacyjno-informacyjny „Serfuję bezpiecznie”, dając wskazówki, jak się chronić przed cyberprzemocą.
– Podstawowym celem projektu jest przekazanie dzieciom w wieku 10–15 lat oraz ich rodzicom i nauczycielom porad dotyczących ochrony przed niebezpieczeństwami, jakie stwarza korzystanie z Internetu. Dla uczestników przygotowano innowacyjne zajęcia warsztatowe, spotkania i grę miejską. Patronat nad projektem objął rzecznik praw dziecka oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty – wyjaśnia koordynator Fundacji Cezary Supeł.
Powszechny dostęp do Internetu, zwłaszcza wśród najmłodszych, to wielkie korzyści, ale i zagrożenia. Niewystarczająco chroniona jest prywatność, dzieci narażone są na kontakt z treściami przeznaczonymi dla osób dorosłych, cyberprzemocą i mową nienawiści. A narażone są niemal przez cały czas, bo – jak wynika z badań – ponad 80 proc. dzieci między 6 a 12 rokiem życia korzysta z Internetu, a wiele z nich spędza w sieci tygodniowo ponad 15 i więcej godzin. W badaniu „Bezpieczeństwo w sieci” ponad połowa ankietowanych uczniów twierdzi, że jest cały czas online, a 75 proc. uczniów podaje swoje dane osobowe w serwisach społecznościowych.
Trudno się zatem dziwić, że aż 74 proc. opiekunów deklaruje, że obawia się zagrożeń, jakie czyhają na ich podopiecznych w świecie wirtualnym. Dane jednoznacznie wskazują, że istnieje potrzeba zwiększenia wiedzy społecznej na temat odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Jednym ze sposobów jest rozpoczynająca się właśnie kampania edukacyjno-informacyjna „Serfuję bezpiecznie”. Płock jest jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie ten temat zostanie rozpropagowany tak szeroko. Działania będą bowiem prowadzone w 20 płockich szkołach. – We wrześniu i październiku Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” przeprowadzi w placówkach edukacyjnych lekcje dla uczniów w formie interaktywnych warsztatów, spotkania dla rodziców oraz dwie edycje gry miejskiej – dodaje C. Supeł.
Zgodnie z planem w warsztatach powinno wziąć udział prawie 600 dzieci z płockich szkół. Dodatkowo każda z placówek otrzyma scenariusz zajęć, aby móc je samodzielnie przeprowadzić wśród pozostałych klas. – Podczas zajęć dla opiekunów wykwalifikowani trenerzy podpowiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z siecią internetową oraz pokażą, jakie narzędzia można wykorzystać, by zablokować dostęp do niepożądanych treści. Uzupełnieniem zajęć warsztatowych będzie dwukrotnie zorganizowana gra miejska, skierowana do wszystkich mieszkańców Płocka, zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa w sieci – wyjaśnia koordynator.
W ramach kampanii realizowanej przez Fundusz Grantowy dla Płocka stworzony został fanpage na Facebooku pod adresem: www.facebook.com/serfujebezpiecznie. Polubienie fanpage’a akcji „Serfuję Bezpiecznie” dla użytkowników Internetu będzie cennym źródłem wielu wskazówek i informacji dotyczących tego, jak się chronić przed cyberprzemocą w sieci.
– Realizacja programu związanego z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży z Płocka w Internecie jest dla Fundacji szczególnie ważna, ponieważ poprzez jego realizację Fundusz chce zaproponować lokalnej społeczności kolejne nowatorskie formy edukacyjne, które rozwijają kreatywność i kompetencje interpersonalne uczestników – zapowiada.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka”, z ogólnopolskiego badania uczniów w szkołach przeprowadzonego przez Instytut badawczy NASK w 2016 r. „Nastolatki 3.0” wynika, że ponad 58 proc. dzieci i młodzieży spotkało się z poniżaniem i ośmieszaniem ich znajomych w Internecie. Ponad 32 proc. badanych zadeklarowało, że sami padli ofiarą poniżania i wyzywania w sieci.
Okazuje się jednak, że skala problemu może być jeszcze większa. Prawie 40 proc. młodych internautów nie zgłasza przypadków cyberprzemocy ani opiekunom, ani wychowawcom. Pozostawanie z problemem sam na sam może rodzić tragiczne skutki, o czym świadczą przypadki ucieczek z domu, samookaleczeń czy nawet samobójstw. Zdaniem pedagogów warto przeciwdziałać takim sytuacjom.
Założycielami Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” są PKN ORLEN, Basell Orlen Polyolefins oraz Gmina Miasto Płock. Fundusz jest także cykliczne wspierany przez Fundację Levis Strauss.

Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Miejskie rowery wróciły na ulice Płocka

Od poniedziałku, 1 kwietnia rozpoczął się drugi sezon Płockiego Roweru Miejskiego. System został rozbudowany – …