Maszt w środku Parku Krajobrazowego

Każdy to przyzna, że dziś nie ma życia bez dostępu do internetu i możliwości skorzystania z telefonii komórkowej. Bardzo mało jest już takich miejsc w kraju, gdzie trzeba mocno się natrudzić, by znaleźć się w zasięgu. Jeśli już takie miejsce jest, to zwykle w środku lasu, z dala od zabudowań, gdzie wydawałoby się, że można przetrwać bez możliwości dodzwonienia się gdziekolwiek.
Jak się jednak okazuje, w praktyce jest nieco inaczej. Miejsc, gdzie są poważne kłopoty z uzyskaniem połączenia komórkowego lub dostępem do internetu, jest znacznie więcej. Jednym z nich jest Ośrodek Wypoczynkowy Mazowsze w Soczewce.

Od czytelniczki otrzymaliśmy list dotyczący, jak sama napisała, masztu, który właśnie stanął w Soczewce na terenie Ośrodka Mazowsze. Pani zadała kilka pytań, czy to maszt 5 G (technologia mobilna piątej generacji), a jeżeli tak, to czy mieszkańcy są poinformowani o skutkach ubocznych nowej technologii? Czy Gmina Nowy Duninów informowała swoich mieszkańców o tej inwestycji? Kto zdecydował o postawieniu masztu? Kto jest jego właścicielem i na jakich zasadach on tam stanął? „Piszę w imieniu wczasowiczów jednego z ośrodków wypoczynkowych położonych w Soczewce” – przeczytaliśmy i zainteresowaliśmy się tematem.
Temat okazał się bardzo trudny. Wszyscy doskonale wiedzą, jakie emocje wywołuje maszt telefonii komórkowej stawiany w miejscu, gdzie na co dzień przebywają ludzie. A już ośrodek wypoczynkowy… Wydawałoby się, że to skandal, by w takim miejscu stawiać kilkunastometrowy maszt. Stacja bazowa ma zwykle od 15 do 60 m wysokości i niemal w każdym przypadku wzbudza negatywne odczucia najbliższych sąsiadów działki, na której został postawiony.

Jola Marciniak
fot. www.pixabay.com

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …