Krótka historia 168 pielgrzymek do Skępego

W czwartek, 6 września dwa dni przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znanym powszechnie pod nazwą Święta Matki Boskiej Siewnej, po raz 168. rusza z Płocka pielgrzymka do Skępego. Około 300 pielgrzymów spotyka się po mszy świętej w Farze i rozpocznie pierwszy etap wędrówki, na nocleg do Bożewa. Dzień później, wieczorem docierają do klasztoru pw. Zwiastowania NMP w Skępem. Mają do pokonania ponad 50 km.
Pierwsze wzmianki o płocczanach, którzy wzięli udział w pielgrzymce do Skępego, zapisano w 1631 roku. 168. pielgrzymka liczona jest od 1851 roku. – W Płocku panowała wtedy zaraza. Masowo wymierali mieszkańcy, którzy chowani byli za miastem, tam gdzie dziś jest Cholerka – zresztą stąd nazwa. Wtedy z pieszą pielgrzymką do Skępego udała się grupa mieszkańców, którzy złożyli ślubowanie, że jeśli Matka Boska Skępska zatrzyma zarazę, to będą co roku tam pielgrzymować i dziękować za łaskę. Zaraza się cofnęła, a mieszkańcy dotrzymali słowa i do dziś, zawsze 6 września, bez względu na pogodę ruszamy z Fary – wspomina uczestnik pielgrzymki Grzegorz Lewicki, dla którego będzie to 20. wyprawa do Skępego.
Pielgrzymi spotykają się 6 września rano na mszy świętej w Farze, a potem ruszają w drogę, modląc się i śpiewając pieśni kościelne. Pierwszy postój mają w Maszewie, w Sikorzu drugi odpoczynek. Po przejściu 25 km, zatrzymują się w Bożewie na nocleg.
– Pielgrzymują zarówno młodzi mieszkańcy i tacy, którzy do Skępego idą co roku, od ponad 50. lat. Ci starsi pielgrzymi dobrze znają się z mieszkańcami Bożewa, którzy wszystkich zapraszają do swoich domów – dodaje.
7 września o godz. 5.50 bęben daje znak, że trzeba zbierać się do dalszej drogi i o godz. 6.00 pielgrzymi ruszają do Mochowa na śniadanie. Idą przez Żurawinek, gdzie jest msza święta, a w Ligowie czeka na nich obiad. We wszystkich tych miejscowościach pielgrzymi witani są przez proboszczów z wodą święconą oraz krzyżem i odmawiają krótką modlitwę w miejscowych kościołach.
Kolejny postój jest w miejscu zwanym Jeziórkiem, tuż przed Skępem. Tam wszyscy w miarę możliwości ubierają się odświętnie.

Zobacz kolejny artykuł

Miejskie rowery wróciły na ulice Płocka

Od poniedziałku, 1 kwietnia rozpoczął się drugi sezon Płockiego Roweru Miejskiego. System został rozbudowany – …