Konsekwencje afrykańskiego pomoru świń

Komisja Europejska zdecydowała, że gmina Mała Wieś stanie się strefą ochronną w związku z afrykańskim pomorem świń. To druga gmina w powiecie płockim objęta taką strefą. Na początku grudnia ub. r. dotknęło to Wyszogród. Wprowadzenie strefy ochronnej oznacza pewne utrudnienia dla rolników i restrykcyjne zasady bioasekuracji. Zresztą zbliżone warunki bioasekuracji wprowadziło dla wszystkich gospodarstw w Polsce, w których są świnie, rozporządzenie ministra rolnictwa obowiązujące od marca.
Wirus ASF nie zagraża ludziom. Sieje jednak ogromne spustoszenie w hodowlach trzody chlewnej. W przypadku wystąpienia zagrożenia zabijane są nie tylko zwierzęta chore, ale też podejrzane o zarażenie. Leczenie zabronione jest z urzędu. Stąd choroba może powodować ogromne konsekwencje ekonomiczne.
Na Mazowszu Płockim nie wykryto żadnego przypadku ASF, ale mamy już dwie strefy ochronne. Pierwszą wprowadzono na początku grudnia w gminie i mieście Wyszogród. To efekt znalezienia zarażonych ASF dzików w okolicach Legionowa i Kampinosu. To zaledwie niespełna 70 km od granic powiatu płockiego.

Zobacz kolejny artykuł

I sesja Rady Powiatu w Płocku.

Lech Dąbrowski ponownie został wybrany przewodniczącym Rady Powiatu w Płocku, a Mariusz Bieniek – starostą …

Kupujemy prezenty pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wielu z nas zaczyna myśleć o tym, co …