Kampania wyborcza nabiera rozpędu

W ubiegłym tygodniu odbyła się w Płocku kolejna konferencja prasowa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poseł partii Piotr Zgorzelski zapowiedział między innymi złożenie w Sejmie projektów dwóch ustaw dotyczących zmian w kodeksie pracy i Programie „Rodzina 500+”.
PSL chce przeforsować w parlamencie dwa projekty ustaw związanych z polityką prorodzinną. – To minister Władysław Kosiniak-Kamysz jest twórcą kompleksowej polityki prorodzinnej od przedszkola do seniora. Przypominam między innymi wprowadzony projekt „becikowego”, urlop ojcowski oraz wydłużenie urlopu wychowawczego z 20 do 52 tygodni i słynne „kosiniakowe”, czyli tysiąc złotych dla każdej matki korzystającej z tego urlopu – mówi poseł PSL Piotr Zgorzelski
Poseł przypomina, że PSL było jedyną partią opozycyjną, która poparła Program „Rodzina 500+”. – Teraz składamy projekt „godzina dla rodziny” – mówi Piotr Zgorzelski.
PSL proponuje, żeby pracownikowi, który jest rodzicem lub opiekunem dziecka, które nie ukończyło 15 roku życia, czas pracy nie przekraczał siedmiu godzin dziennie. Oczywiście z prawem do zachowania pełnego wynagrodzenia. W przypadku gdy oboje rodzice lub opiekunowie pracują, z wolnej godziny może skorzystać tylko jedno z nich. – Zyskają na tym szczególnie rodziny, w których oboje rodzice pracują – dodaje Piotr Zgorzelski.
Poseł zwrócił uwagę, że systematycznie wzrastające wynagrodzenie za pracę powoduje ograniczenia w korzystaniu z Programu „Rodzina 500+”. – Dlatego proponujemy podwyższenie progu dochodowego, który chcemy ustalić na poziomie 1 050 złotych, czyli połowy najniższego wynagrodzenia. Obecnie próg dochodowy wynosi 800 złotych na osobę. Chcemy też, żeby dla rodzin, w których są dzieci niepełnosprawne próg dochodowy wynosił 3/4 najniższego wynagrodzenia – dodaje Piotr Zgorzelski.
Działacze PSL obecni na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej odnieśli się także do rządowego projektu przejęcia lotniska w Modlinie przez port lotniczy w Radomiu, które ma być lotniskiem uzupełniającym dla nieistniejącego lotniska w Baranowie. Radomskie lotnisko miałoby przejąć także część pasażerów z portu lotniczego im. F. Chopina w Warszawie.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Miejskie rowery wróciły na ulice Płocka

Od poniedziałku, 1 kwietnia rozpoczął się drugi sezon Płockiego Roweru Miejskiego. System został rozbudowany – …