Jagiellonka czeka na ostatnią ocenę

We wrześniu ubiegłego roku płockie liceum uzyskało status kandydacki w programie Matury Międzynarodowej (Diploma Programme International Baccalaureate). Teraz eksperci z Genewy zdecydują, czy szkoła jest całkowicie gotowa do tego, by od nowego roku szkolnego uczniowie mogli przygotowywać się do zdawania egzaminu w międzynarodowej formule. Jeżeli ostatni etap przygotowań oceniony będzie pozytywnie, to szkoła rozpocznie nabór uczniów do klasy pre-IB na rok szkolny 2014/2015.
Przygotowania rozpoczęte w 2012 roku idą pełną parą. Pomysł przygotowania szkoły do udziału w programie International Baccalaureate Organization (IBO) rozważany był już od dawna. – Dla szkoły i uczniów niesie on same korzyści. Przede wszystkim jest to kwestia prestiżowa. Liceum zyskuje możliwość dalszego rozwoju, zapewnienia nauki zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi wymogami, a uczniowie kartę wstępu na wszystkie najbardziej popularne kierunki światowych uczelni – zaznacza Mirosław Piątek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły w Płocku i przyznaje, że do szkoły kierowanych jest sporo pytań od rodziców i uczniów w sprawie międzynarodowej matury.
O tym, że szkoła zdecydowała się przygotować do realizacji IBO, w dużej mierze zdecydowały bardzo dobre wyniki maturalne uzyskiwane przez sporą liczbę uczniów i ich sukcesy na olimpiadach przedmiotowych. I dobra baza lokalowa, zaplecze dydaktyczne.
Ogromne pod względem organizacyjnym, jak i finansowym przedsięwzięcie wchodzi właśnie w ostatni etap. Dwuletnie przygotowania to tak naprawdę organizacja nowej szkoły, mającej inne kryteria naboru, prowadzenia zajęć, pracy z uczniem. To nie będą zajęcia prowadzone w tradycyjny sposób. Uczniowie będą pracowali w grupach, na zupełnie innych zasadach, pod kątem przyszłych wyborów dotyczących studiów.
Kto ma szansę na pisanie międzynarodowej matury? Najlepsi absolwenci gimnazjów. Pod uwagę branych będzie bardzo wiele czynników. Przede wszystkim umiejętności językowe. Ale także wiedza ogólna, zainteresowania, sukcesy i osiągnięcia naukowe. Jednym z wymogów rekrutacji jest np. konieczność potwierdzenia działalności charytatywnej.
Program matury międzynarodowej trwa 2 lata i jest realizowany po angielsku. Przez pierwszy rok uczniowie uczą się w klasie pre-IB, przygotowując się do nauki w programie International Baccalaureate. To także czas na podjęcie decyzji co do wyboru przedmiotów. W klasie drugiej i trzeciej program nauki to właściwa realizacja programu International Baccalaureate.
Jak wygląda nauka w programie międzynarodowej matury? Uczniowie wybierają przedmioty zgodnie z własnymi przekonaniami i planami związanymi z dalszą edukacją. Zajęcia prowadzone są w małych grupach z wykorzystaniem najnowszych metod i technik nauczania, co zapewnia indywidualne podejście do ucznia i jego potrzeb edukacyjnych. Program IB promuje wiedzę praktyczną, czyli zrozumienie w miejsce zapamiętania. Językiem wykładowym jest język angielski. A już w marcu (11 marca) w szkole odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców i kandydatów do klasy pre-IB.     rad

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …