Historyczne dokumenty o płockiej Katedrze

Przez ponad 100 lat leżały w starej szafie muzealnej. A dokumentują cały proces przebudowy płockiej Katedry, jaką prowadził jeden z najwybitniejszych architektów Stefan Szyller. I pokazują, jak rozwijała się koncepcja przebudowy bazyliki. – Ksiądz Lech Grabowski przyjmując mnie do pracy w Muzeum Diecezjalnym pokazywał mi tę teczkę. Dokument był znany, wiedzieliśmy, że to wartościowa rzecz – mówił proboszcz parafii katedralnej ksiądz kanonik Stefan Cegłowski podczas wykładu w siedzibie Politechniki Warszawskiej poświęconego tej tematyce, prezentującego unikatowe szkice i rysunki autorstwa Szyllera. Goście usłyszeli także, do czego Szyllerowi potrzebny był milion cegieł, dlaczego remont uchronił katedrę przed zniszczeniem i w czym jest podobna do bazyliki Św. Piotra w Rzymie.
O mało znanych w szerszym gronie historycznych i architektonicznych ciekawostkach dotyczących Bazyliki Katedralnej w Płocku ksiądz Stefan Cegłowski mówił podczas wykładu połączonego z niezwykłą wystawą. Niezwykłą, bo prezentującą zdjęcia szkiców i rysunków Stefana Szyllera z przebudowy Katedry w latach 1900 – 1903. Plansze zostały przygotowane i zdigitalizowane przez Płocką Filię Politechniki Warszawskiej. I tu na wystawie można je oglądać do końca lutego. Politechnika Warszawska Filia w Płocku w 2017 roku obchodziła Jubileusz 50-lecia. Z tej okazji Filia przekazała Bazylice Katedralnej zdigitalizowane szkice projektów architektonicznych, wykonanych przez znakomitego architekta i konserwatora zabytków Stefana Szyllera, dotyczących przebudowy Katedry. Większość dokumentacji spłonęła podczas Powstania Warszawskiego, ale nawet ocalała część stanowi imponujący obraz warsztatu pracy architekta, prezentując różne koncepcje, z których tylko niektóre zostały wybrane do realizacji. Szkice te zostały przygotowane w formie plansz wystawienniczych przez firmę Marka Bartusia ArtLine z Płocka.
Stefan Szyller na terenie diecezji płockiej pobudował i remontował kilkanaście kościołów. Jego dziełem jest Antoniówka – dom letniskowy dla kleryków w Brwilnie. Kolejny to tak zwany budynek profesorski przy Seminarium Duchownym w Płocku. Jego projektu są także kościoły w Czerwińsku, Ciechanowie, Baboszewie i Dłutowie, Gójsku. A także most Poniatowskiego w Warszawie, gmach główny Politechniki Warszawskiej i Zachęty. Za swoje zasługi na polu architektonicznym został uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Remont miał być krótki…
Przebudowa katedry miała trwać krótko, ale stało się inaczej. Remont trwał trzy lata.

tekst i fot. T. Radwańska – Justyńska

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …