Gdzie się wybrać nad wodę?

Wakacje to doskonały czas, aby wybrać się nad wodę. Gdzie możemy spokojnie odpoczywać nie martwiąc się o nasze bezpieczeństwo? Zmiany, jakie zostały wprowadzone w prawie wodnym, zmieniły sytuację miejsc, w których dotychczas mogliśmy korzystać z uroków wody.
Prawo wodne reguluje status kąpielisk oraz wprowadza pojęcie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Istotne zmiany dotyczą zwłaszcza tej drugiej kategorii. Tam, gdzie nie ma kąpieliska, korzystać z wody będzie można jedynie przez miesiąc w czasie sezonu.
Aby utworzyć kąpielisko organizator musi przygotować i złożyć stosowne dokumenty do Urzędu Gminy do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy. Uzyskanie statusu kąpieliska nie jest łatwe, bo trzeba spełnić rygorystyczne wymagania.
Wniosek należy złożyć również w przypadku miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Jednak tutaj organizatorzy mają więcej czasu. Dokumenty muszą zostać dostarczone najpóźniej 30 dni przed planowanym otwarciem. Żeby miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli działało zgodnie z prawem, Rada Gminy musi wyrazić na to zgodę w formie uchwały.
Tyle w teorii, a co to oznacza w praktyce? Jeżeli organizator nie złożył stosownego wniosku i nie uzyskał zgody, to formalnie jest to „dzikie kąpielisko”. Podobnie jest w sytuacji, kiedy miejsce działa poza wyznaczonymi w uchwale terminami. Czasami więc może zdarzyć się tak, że podczas tygodniowego urlopu przez dwa lub trzy dni będziemy przebywać w wodzie na własną odpowiedzialność, wcale o tym nie wiedząc.
Nowe przepisy miały zachęcać do organizowania kąpielisk. Jednak na Mazowszu Płockim to się nie udało. Mamy tylko dwa kąpieliska. Od lat jest nim „Sobótka” w Płocku. W tym roku status kąpieliska uzyskała też „Patelnia” w Grabinie. Tam od trzech lat bezpieczeństwa na plaży pilnują ratownicy płockiego WOPR, w ramach projektu „Bezpieczne wakacje z ORLENEM”. W tych miejscach możemy się bezpiecznie kąpać, próbki wody zostały zbadane przez Sanepid i określone jako przydatne do kąpieli.
Sytuacja z miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli jest podobna. Nie jest ich wiele. Na terenie gminy Łąck, która słynie ze znajdujących się tam jezior, jest tylko jedno takie miejsce. Zostało ono wyznaczone na terenie ośrodka „Zacisze-Bis” w Koszelówce. Woda w tym miejscu została już zbadana przez Sanepid i nic nie stoi na przeszkodzie, aby z niej korzystać.

Eliza Kinalska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

800 m kw. w ogniu

Tuż przed świętami wielkanocnymi Płockiem i okolicami wstrząsnęła informacja o ogromnym pożarze, który miał miejsce …