Najnowsze informacje

Gdzie mogą powstawać korki?

Przez cały październik, w 26 wyznaczonych punktach w mieście, badane było natężenie ruchu, czyli średni dobowy przejazd różnymi pojazdami najczęściej uczęszczanymi ulicami. Powstała mapa natężenia ruchu i ustalono kategorie poszczególnych dróg w granicach administracyjnych miasta.
Badania w październiku na ulicach Płocka prowadziła firma Entra z Warszawy. Na podstawie wyników Miejski Zarząd Dróg opracował mapę natężenia ruchu na ulicach oraz wymaganych założeń projektowych w zależności od przyznanych kategorii. Opracowanie umożliwi, między innymi projektantom działającym na zlecenie gminy Płock, na optymalny i prawidłowy dobór konstrukcji dla przebudowywanych płockich ulic.
To bardzo cenna informacja dla ludzi zarządzających drogami. – Teraz wiemy, jakiej kategorii jest każda ulica w mieście – tłumaczy Konrad Kozłowski, rzecznik MZD.
– Dla każdego punktu pomiarowego mamy teraz precyzyjne dane, dokładnie wiemy, jaki jest średni dobowy ruch na każdej z ulic.
Na załączonej mapce widać wyraźnie miejsca, gdzie prowadzone były badania. Kolory nie oznaczają jednak natężenia ruchu, a oznaczenie rodzaju drogi. Czerwony to drogi krajowe nr 60 i 62, zielony kolor wskazuje drogi wojewódzkie, reszta dróg jest niższej rangi. W zależności od ilości pojazdów, które jeżdżą drogą, ta ma odpowiednią kategorię.
Jak można się spodziewać, najwięcej pojazdów w ciągu doby jeździ Al. Piłsudskiego. Punkt pomiaru ustawiono przy przejeździe kolejowym, a zanotowano i obliczono, że średnio w ciągu doby jeździ tam 41 150 pojazdów. Na ul. Wyszogrodzkiej, przy salonie VW, doliczono się 24 714 samochodów.
Bardzo ruchliwa jest również ul. Chopina, traktowana teraz jak tranzyt przez ciężkie samochody, którą jeździ także dużo autobusów. Średnio na dobę przejeżdża tamtędy 16 654 pojazdów, więcej niż ul. Bielską (14 938), gdzie pomiar był prowadzony przy przejeździe kolejowym. Również przy przejeździe kolejowym, ale na ul. Otolińskiej, doliczono się 14 876 pojazdów jadących tą drogą w ciągu doby.
Wszystkie dane są dostępne fachowcom, także zainteresowanym. Badania są powtarzalne. Regularnie, co pięć lat, liczy przejeżdżające pojazdy w newralgicznych punktach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W okolicach miasta bada się natężenie ruchu w dwóch punktach na drogach krajowych, w podpłockiej Grabinie i w Cekanowie.    (Jol.)

Zobacz kolejny artykuł

Pielgrzymi z Płocka na Jasną Górę, wyruszą 6 sierpnia

W tym roku po raz 37 z Płocka wyruszy piesza pielgrzymka diecezji płockiej na Jasną …

Gdzie się wybrać nad wodę?

Wakacje to doskonały czas, aby wybrać się nad wodę. Gdzie możemy spokojnie odpoczywać nie martwiąc …