Drastyczne podwyżki cen za odbiór śmieci

Początek nowego 2019 roku niemiło zaskoczył mieszkańców wielu gmin ościennych powiatów. A to za sprawą znaczących podwyżek cen za odbiór śmieci. Mieszkańcy gmin należących do Związku Gmin Regionu Płockiego od stycznia zapłacą za odbiór śmieci segregowanych 14 zł, a za śmieci zmieszane 28 zł. To znaczny wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to mieszkańcy gmin wiejskich płacili 8,50 zł oraz 18 zł. Podobnie jest w również w części gmin nienależących do ZGRP.
Od 2013 roku, kiedy w życie weszła tzw. ustawa śmieciowa, do zadań gmin należy gospodarka odpadami. Już nie właściciele nieruchomości, a właśnie władze gminne zajmują się podpisywaniem umów na wywóz śmieci oraz wszelkimi sprawami, które dotyczą tej tematyki. To one również określają wysokość opłat w danym roku. Przez kilka lat funkcjonowania systemu większość z nas zdążyła się z nim zapoznać i do niego przyzwyczaić.
Zmiany odczujemy
w portfelach
Podwyżki cen mają miejsce w całym kraju. Ta tendencja nie ominęła również naszego regionu. Wynika to w dużej mierze z wdrażania unijnych dyrektyw, które regulują ten obszar.
Dla wielu osób sporym zaskoczeniem była zmiana wysokości opłat, które do tej pory nie zmieniały się dość często. Ostatnia podwyżka na terenie Związku Gmin Regionu Płockiego weszła w życie 1 stycznia 2016 r.
Zgodnie z przyjętą polityką na pewno nie zmieni się natomiast to, że wywóz śmieci posegregowanych będzie znacznie tańszy niż odpadów zmieszanych. Ze względu na duże podwyżki, wielu mieszkańców, którzy do tej pory nie segregowali odpadów, na pewno zastanowi się nad zmianą swoich deklaracji. Taki jest cel prowadzonej polityki. Niższe opłaty mają zachęcić Polaków do segregowania odpadów.
Mieszkańcy gmin zrzeszonych w ZGRP odczują skutki nowych regulacji w swoich portfelach. Dla niektórych będzie to duże zaskoczenie, tym bardziej, że podwyżka jest naprawdę spora.

Eliza Kinalska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Miejskie rowery wróciły na ulice Płocka

Od poniedziałku, 1 kwietnia rozpoczął się drugi sezon Płockiego Roweru Miejskiego. System został rozbudowany – …