Najnowsze informacje
fot. D. Ossowski

Biblioteka widmo

Biblioteka im. Zielińskich – jedna z najstarszych w Polsce, o statusie biblioteki naukowej, ze zbiorami, których pozazdrościć może jej niejedna placówka, od nowego roku przestaje działać. Powód: brak środków finansowych, szczególnie na płace dla pracowników. Dlaczego zamyka się bibliotekę z takimi tradycjami? Czy o kulturę, o edukację płocczan dba się w tym mieście za mało?
Jeszcze kilka lat temu nie było w Płocku lepszej biblioteki, zwłaszcza dla studentów kierunków humanistycznych, doktorantów, naukowców z całej Polski, którzy przyjeżdżali tu robić kwerendy. Wiele prac magisterskich i habilitacji powstało w oparciu o doskonały zbiór przedwojennych lokalnych czasopism dostępnych w wersji cyfrowej. Z biblioteki korzystali też licealiści i uczniowie przygotowujący się do matury. Stali bywalcy zauważyli, że ubywa bibliotekarzy, a czas oczekiwania na zamówione pozycje się wydłużył. Sukcesywnie skracano czas pracy czytelni. Wprowadzono natomiast możliwość wypożyczania książek. Było trudniej, ale placówka działała. Z drugiej strony – znacząco spadła liczba użytkowników, szczególnie tych korzystających z zasobów płockiej biblioteki cyfrowej. Było to spowodowane m.in. długotrwałą awarią systemu dLibra, ale po jej usunięciu użytkownicy powrócili.
Co się stało, że z końcem 2016 roku Towarzystwo Naukowe Płockie zdecydowało o zamknięciu biblioteki? Lakoniczny komunikat, który przesłano do płockich mediów brzmi: „(…) decyzją Zarządu Towarzystwa Naukowego Płockiego z dnia 12 grudnia 2016 roku naukowa Biblioteka im. Zielińskich TNP zostaje zamknięta od dnia 1 stycznia 2017 r. Zarząd TNP podjął tę decyzję po wyczerpaniu wszelkich sposobów na pozyskanie odpowiednich środków finansowych na funkcjonowanie Biblioteki. W związku z powyższym uprasza się o zwrot wypożyczonych książek w terminie do 15 stycznia 2017 r.”. Szanowni państwo – nie ma pieniędzy na bibliotekę. Nie ma nadziei na mecenasów?


Lena Szatkowska

Zobacz kolejny artykuł

Pielgrzymi z Płocka na Jasną Górę, wyruszą 6 sierpnia

W tym roku po raz 37 z Płocka wyruszy piesza pielgrzymka diecezji płockiej na Jasną …

Gdzie się wybrać nad wodę?

Wakacje to doskonały czas, aby wybrać się nad wodę. Gdzie możemy spokojnie odpoczywać nie martwiąc …