Najnowsze informacje

Lubią i potrafią grać

Jest ich pięciu. Oprócz nauki w kutnowskich szkołach, uczą się również w miejscowej Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego. Wolny czas od nauki wykorzystują do prób zespołu, któremu wybrali nazwę „Zbig Band”.
Zespół powstał w styczniu 2008 r., a kilka miesięcy później, we wrześniu, opiekunem grupy został Marcin Janiszewski, nauczyciel gry na akordeonie w kutnowskiej szkole, znany akordeonista, pianista i aranżer, laureat wielu konkursów. Grupę tworzą: Zbigniew Chojnacki (akordeon), Michał Olesiński (gitara elektryczna), Michał Chojnacki (fortepian), Rafał Różalski (kontrabas, gitara basowa) i Kamil Miszewski (perkusja).
Jako że praca daje efekty, zespół od marca 2009 r. rozpoczął pasmo sukcesów. W Giżycku w IX Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej zespół „Zbig Band” zdobył II nagrodę, w Skierniewicach podczas przeglądu makroregionalnego zespołów kameralnych otrzymał również II nagrodę. W listopadzie został laureatem XV Słupeckich Spotkań Muzycznych, a w grudniu muzycy otrzymali na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu wyróżnienie w kategorii muzyki rozrywkowej jako grupa zawodowa. W lutym i kwietniu tego roku przywieźli do Kutna kolejne nagrody zdobyte w Sanoku i Mławie. Wreszcie przyszła kolej na, jak do tej pory, najważniejszy sukces. Uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym „Citta di Castelfidardo” we Włoszech (październik) zespół kutnowski zapamięta na długo. To obecnie oprócz niemieckiego Klingenthal, najbardziej prestiżowy konkurs w Europie. Ci młodzi ludzie otrzymali II nagrodę w kategorii „jazz i muzyka rozrywkowa”, współzawodnicząc z profesjonalistami. Wśród uczestników Festiwalu byli Europejczycy, Chińczycy i Japończycy. „Zbig Band” przegrał finał z Rosjanami. Na konkursie kutnowianie zagrali cztery kompozycje, m.in. Richarda Galliano i Dave’a Brubecka. Nie tak dawno muzycy otrzymali oficjalne zaproszenie na występy w Norwegii, gdzie z jednym z norweskich chórów dadzą wspólne koncerty.
Wiele satysfakcji ze zdobytych przez zespół wyróżnień i nagród ma bez wątpienia ich nauczyciel – Marcin Janiszewski, który w 2002 r. w Castelfidardo na podobnym Festiwalu wraz ze swym zespołem otrzymał II nagrodę. Widać więc, że historia lubi się powtarzać. – Wspominając pierwsze z nimi spotkanie, nie mogę wyjść z podziwu, jak dużo można osiągnąć, kiedy bardzo się tego chce. W najśmielszych przypuszczeniach nie przewidziałbym tak wielu sukcesów z udziałem tych młodych ludzi. Osiągnęli tyle, ile czasem nie zdarza się osiągnąć profesjonalnym muzykom w całym zawodowym życiu. Niewątpliwie jest to zasługa ich nieprzeciętnych zdolności muzycznych i konstruktywnej pracy zespołowej. Ponad wszystko ważny jest wkład pracy pedagogów szkoły muzycznej, w której się uczą. Moim podopiecznym szczerze gratuluję i życzę wielu, wielu wspaniałych przeżyć muzycznych. Mam jeszcze jedno marzenie, jeśli o nich chodzi. Będzie mi niezmiernie miło, jeżeli któryś z nich zadzwoni kiedyś po latach i zaprosi dawnego nauczyciela z Kutna do udziału w nagraniu własnej płyty lub do zagrania wspólnego koncertu – będę zaszczycony – powiedział Marcin Janiszewski. Dodał także, że kutnowska Szkoła Muzyczna ma szczęście. Co kilka lat pojawiają się w niej młodzi zapaleńcy, którzy jeśli tylko potrafią zaufać swoim pedagogom, wielki świat muzyki otwiera przed nimi swoje podwoje, oferując sukces i spełnienie zawodowe.
Wysłuchał i zanotował Z. Wroński

Zobacz kolejny artykuł

Zmiany w Hufcu ZHP

W świetlicy Centrum Organizacji Pozarządowych w Kutnie harcerze podsumowali swoje dokonania za okres od zjazdu …

W świątecznym nastroju

W Żychlinie czuć już świąteczną atmosferę. Na placu przy fontannie stoi przybrana ozdobami choinka. Wieczorami …