Kutnowscy rzeźbiarze zachwycili turystów

Grupa rzeźbiarzy z regionu przez wiele lat doskonalenia warsztatu i poszukiwań twórczych stworzyła znaną w Polsce „kutnowską szkolę rzeźbienia”. Artystów z tej grupy można spotkać na festiwalu w Kazimierzu, imprezie w Sannikach i płockim jarmarku.
Rzeźbiarze kutnowscy: Dorota Stanicka, Józef Stańczyk, Magdalena Wojtczak, Andrzej Wojtczak, Józef Marciniak, Sławomir Suchodolski oraz metaloplastyk Jan Wasiak sześć dni przebywali na XXXIX Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe miasta. Pojechali tam reprezentanci prawie 40-osobowej grupy rzeźbiarzy z Kutna.
Jak twierdzi Bożena Gajewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej: – Udział w Targach jest promocją „rzeźby kutnowskiej”, naszego regionalnego dziedzictwa na arenie nie tylko kraju, bo impreza ta ma charakter międzynarodowy.
Stoisko kutnowskich twórców ludowych wzbudzało duże zainteresowanie wśród zwiedzających Rynek Główny, na którym wystawionych zostało ponad 120 stoisk. Rzeźba z regionu kutnowskiego cieszy się renomą. Zanim rzeźbiarze pokazali się ze swoim rękodziełem na Targach, musieli przejść weryfikację. Ostatnio pozytywną weryfikację przeszedł Jan Wasiak, który potrafi „wyczarować” piękne rzeźby z metalu. To on był twórcą metalowych róż, które wręczono w ubiegłym roku podczas 40-lecia Święta Róży w Kutnie. Z. W.

Zobacz kolejny artykuł

Zmiany w Hufcu ZHP

W świetlicy Centrum Organizacji Pozarządowych w Kutnie harcerze podsumowali swoje dokonania za okres od zjazdu …