Zbliża się teatralna gala

Koncert Tadeusza Woźniaka – autora muzyki do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego (premiera 6 listopada 1981) oraz spotkanie z laureatami Srebrnych Masek w 35. rocznicę ich ufundowania uświetnią galę z okazji półwiecza istnienia Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Uroczystości odbędą się w kwietniu w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego.
Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru jest jednym z najstarszych stowarzyszeń w Płocku. Powstało 6 lutego 1968 roku z inicjatywy Jerzego Szyłkiewicza, ówczesnego dyrektora Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki mieszczącego się przy placu Narutowicza (dziś jest tam księgarnia z literaturą angielską). Nawiązywało zarówno do tradycji międzywojennego Koła Przyjaciół Teatru, jak i towarzystwa teatralnego działającego od 1808 roku. Pierwszym prezesem został dr Leopold Grzegorek, wicedyrektor Studium Nauczycielskiego. Po nim funkcję pełniła Zofia Świtalska, wówczas wiceprzewodnicząca Miejskiej Rady Narodowej. Od 1975 roku Towarzystwu szefował Franciszek Dorobek, także prezes Płockiego Towarzystwa Muzycznego. Za jego kadencji powstał Salon Literacki, w którym prezentowano poezję płockich autorów. Czwartym prezesem PTPT został redaktor naczelny „Tygodnika Płockiego” Tomasz Pawłowski. To on wymyślił Srebrne Maski – honorowe wyróżnienie dla najlepszego w danym sezonie aktora, reżysera, scenografa. Projekt opracowała artystka Zofia Samusik-Zaremba. Nagrody od początku powstają w pracowni jubilerskiej Jerzego Stachurskiego. Pierwsza trafiła do twórców spektaklu „Mistrz i Małgorzata”. 28 czerwca 1983 otrzymali ją Andrzej Marczewski za reżyserię oraz kreujący rolę Wolanda aktor Jerzy Mazur. Kapituła Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru ogłasza laureatów podczas Międzynarodowego Dnia Teatru. Ta tradycja kontynuowana jest do dzisiaj.
Niestrudzonym sekretarzem PTPT była przez lata Wanda Chrostowska. Dzięki niej Towarzystwo odbyło wiele wycieczek na spektakle do Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska. Zabiegała o to, by stowarzyszenie miało także członków zbiorowych. Zostali nimi: Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne (dziś ORLEN S. A.), „Petrobudowa”, „Izokor-Instal”, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego „Przyjaźń”, Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych.
KMPiK bywał nazywany trzecią sceną teatralną. Na niej występowali najwybitniejsi polscy aktorzy: Ignacy Gogolewski, Wojciech Siemion, Beata Tyszkiewicz, Zofia Mrozowska, Halina Mikołajska, Daniel Olbrychski, Irena Kwiatkowska, Marta Lipińska, Bogumił Kobiela, Irena Jun, Ryszarda Hanin, Elżbieta Barszczewska i twórcy teatru: Erwin Axer, Magda Wójcik, Henryk Boukołowski. Po likwidacji Klubu Towarzystwo zmieniło siedzibę. Dzięki prezes Bożenie Śliwińskiej członkowie spotykali się w gościnnych progach Biura Wystaw Artystycznych, którego była dyrektorem. W 2010 roku prezesem PTPT wybrano lekarza pediatrę Jarosława Waneckiego. W skład zarządu weszli: Maciej Kamiński, Bożena Śliwińska, Lena Szatkowska, Andrzej Zajdel, Jerzy Stachurski, Jacek Czuryło. Członkowie Towarzystwa odbywają zebrania w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Ostatnie lata działalności PTPT zaowocowały wieloma ciekawymi projektami teatralnymi. Z inicjatywy Jarosława Waneckiego powstał cykl Teatr Poniedziałkowy – wspólne oglądanie spektakli w Teatrze Telewizji na żywo lub z odtworzeń archiwalnych. W jubileuszowym roku 200-lecia Teatru w Płocku odbywały się Wieczory Szekspirowskie. Uczestnicy mogli poznać twórczość angielskiego dramaturga, obejrzeć ekranizacje jego dzieł, podyskutować o spektaklach. We współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego pracownicy teatru i członkowie zarządu PTPT spotkali się z młodzieżą w szkołach.
Obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce oraz 40. rocznicy powołania sceny przy Nowym Rynku PTPT uczciło „Krakowiakami i Góralami” w wykonaniu „Mazowsza”. Z okazji 50-lecia pracy artystycznej kapituła PTPT przyznała specjalną Maskę dyrektorowi Teatru Dramatycznego Markowi Mokrowieckiemu. Nagrodę imienia Rajmunda Rembielińskiego odebrał w ratuszu były prezydent Henryk Rybak, który przyczynił się do reaktywowania teatru płockiego w 1975 roku.
W roku 2016, w którym przypadło 400-lecie śmierci Williama Szekspira, PTPT zrealizowało projekt „Szekspir na bis” współfinansowany ze środków Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku. W roku 2017 odbył się m.in. wieczór poświęcony 50. rocznicy premiery „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka, podczas którego płoccy aktorzy przypomnieli także fragmenty spektaklu w reżyserii Marka Mokrowieckiego, wystawionego 25 lat temu w bazylice katedralnej.
Członkowie PTPT wspólnie z lekarzami kontynuują tradycję wyjazdów na najciekawsze spektakle teatralne. W Teatrze Narodowym obejrzeli „Kordiana” w reżyserii Jana Englerta, „32 omdlenia” na postawie jednoaktówek Czechowa w reżyserii Andrzeja Domalika w Teatrze Polonia, „Mewę” Agnieszki Glińskiej w Teatrze Narodowym, „Na przełęczy” w Teatrze im. Witkacego w Zakopanem, monodram Jerzego Treli w Teatrze Stu w Krakowie. Po przedstawieniu „Zemsty” w Teatrze Polskim w Warszawie Andrzej Seweryn odebrał przyznaną przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru Złotą Maskę.
– W kwietniu zapraszam na jubileuszową galę. Spotkamy na niej laureatów Srebrnych Masek, w foyer teatru obejrzymy wystawę, a na scenie zaśpiewa znakomity artysta Tadeusz Woźniak – mówi prezes PTPT Jarosław Wanecki. W tym roku w planach są spotkania z twórczością Aleksandra Fredry dla dorosłych i dla dzieci, z udziałem aktorów płockiej sceny.

Lena Szatkowska

Zobacz kolejny artykuł

„Nie tylko pejzaż” w Muzeum Mazowieckim

Dwóch artystów, dwie techniki malarskie, wspólny temat. Najnowsza wystawa w Muzeum Mazowieckim prezentuje prace Adama …

Płocki chór przywiózł z Włoch cztery złote medale

W Teatro Maruccino we włoskim Chieti spotkały się zespoły z całego świata biorące udział w …