Najnowsze informacje

Zbliża się 50-lecie Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

W niedzielę 15 kwietnia na scenie Teatru Dramatycznego w Płocku odbędą się obchody 50. urodzin PTPT. Gala Srebrnych Masek z udziałem nagrodzonych aktorów, koncert Tadeusza Woźniaka i premiera wydawnictwa o historii jednego z najstarszych w mieście stowarzyszeń uświetnią jubileusz półwiecza.
Inicjatorami założenia PTPT była grupa płocczan skupiona wokół Towarzystwa Muzycznego. To tam na początku powstała sekcja teatralna. Później dyrektor Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki Jerzy Szyłkiewicz zaproponował, by Towarzystwo, już jako samodzielna instytucja, przeniosło się do mającego siedzibę przy placu Narutowicza Klubu. Pierwszym prezesem został wicedyrektor Studium Nauczycielskiego, dr Leopold Grzegorek. Zarząd tworzyli: Jerzy Szyłkiewicz, Leopold Grzegorek, ówczesny wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Franciszek Dorobek, Waldemar Świątkowski i Wanda Chrostowska. Kolejnymi prezesami byli: wiceprzewodnicząca Miejskiej Rady Narodowej Zofia Świtalska Franciszek Dorobek (do 1981 roku), Tomasz Pawłowski (do 1990 roku), Bożena Śliwińska. Teraz Towarzystwu szefuje lekarz pediatra, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w latach 2009–2018, Jarosław Wanecki.
Ożywiony okres działalności PTPT przypadł na czas prezesury Tomasza Pawłowskiego. Dziennikarz i pedagog, redaktor naczelny Tygodnika Płockiego, był pasjonatem teatru, filmu i fotografii. W artykułach podkreślał, że chociaż gmach teatru zniknął z Tumskiego Wzgórza, idea, dzięki miłośnikom Melpomeny, przetrwała. To właśnie Towarzystwo zabiegało o powstanie zawodowej sceny w Płocku. A kiedy już powstała (1975), promowało aktorów i teatr. – Teatr lokalny potrzebuje przyjaciół i mecenasów. Tylko wówczas stanie się wpływowym ośrodkiem nie tylko kultury regionalnej, także częścią sceny narodowej – twierdził.
Pawłowski był pomysłodawcą zorganizowanego z okazji jubileuszu 20-lecia Towarzystwa konkursu na utwór dramatyczny o tematyce płockiej. Ogłosiły go wspólnie PTPT i ratusz. Nagrody finansowe ufundował prezydent Płocka Marian Rodzeń. Jury wyróżniło trzech autorów: Jerzy Przeździecki otrzymał nagrodę za „Wzgórze Płockie”, Alfred Mieczkowski za utwór „Jak polskie czarty Płock ratowały”, Wojciech Łęcki za „Patent na dno”. Z nagrodzonych utworów jedynie ten ostatni miał prapremierę na Małej Scenie Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego. W 1995 roku Andrzej Walden wyreżyserował spektakl pod tytułem „Kto tu posprząta”.

Lena Szatkowska
fot. archiwum

Zobacz kolejny artykuł

„Nie tylko pejzaż” w Muzeum Mazowieckim

Dwóch artystów, dwie techniki malarskie, wspólny temat. Najnowsza wystawa w Muzeum Mazowieckim prezentuje prace Adama …

Płocki chór przywiózł z Włoch cztery złote medale

W Teatro Maruccino we włoskim Chieti spotkały się zespoły z całego świata biorące udział w …