Najnowsze informacje

Wystawa plakatu w Płockiej Galerii Sztuki

– Dzisiejsza wystawa jest niezwykle cenna ze względu na prezentowane prace, które pokazują bogactwo, ale również wysoką rangę społeczną samego plakatu jako ważnej dziedziny grafiki projektowej. Mam nadzieję, że odnajdą państwo w tych plakatach charakterystyczny rysunkowy humor – powiedziała dyrektor PGS Alicja Wasilewska. Płocka Galeria Sztuki otworzyła wystawę „Plakat BHP”. Zgromadzono na niej przeszło 160 prac najwybitniejszych polskich plakacistów.
Na wystawie są projekty plakatów najlepszych grafików, głównie z polskiej szkoły plakatu, która święciła triumfy na przełomie lat 50. i 60. minionego stulecia. Oglądamy m. in.: „W zasięgu ramienia żurawia grozi śmierć lub kalectwo” Wiktora Górki, „Nie przepijaj czasu” Rosława Szaybo, „Praca na wysokości, to nie cyrk!” Tadeusza Gronowskiego, „Kierowca wypił, kierowca nie jedzie” Macieja Urbańca, „Palec nie sworzeń” Jerzego Przygockiego czy „I na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP” Jerzego Flisaka. Pracę „Głowa nie skała” Waldemara Świerzego można by i dziś zaadresować do wszystkich wielbicieli jednośladów. Plakat z hasłem „Śmierci nie prześcigniesz” Romana Cieślewicza jest wciąż nowoczesny i aktualny nie tylko dla kierowców. Także wszelkie plakaty zwracające uwagę na problem hałasu, który „niszczy zdrowie”. – Bhp to temat mniej wdzięczny, ale stawiający przed projektantami wysoką poprzeczkę, sprawdzenie się z trudną materią. Nie wszyscy wybitni graficy go podejmowali. Szkoda, że nie ma plakatów Jana Młodożeńca, Lenicy, Franciszka Starowieyskiego – mówił podczas wernisażu kurator wystawy Piotr Dąbrowski. Zmierzch tego plakatu nastąpił w latach 80. i w tej chwili właściwie nie istnieje. Zastąpiły go tabliczki ostrzegawcze. Warto zwrócić uwagę na najstarszy plakat Tadeusza Trepkowskiego z 1936 roku – unikat w zbiorach Dąbrowskiego.
Oprócz plakatów ostrzegających przed niebezpieczeństwem w pracy, właściciel kolekcji zdecydował się pokazać znakomite projekty do teatru i kina. Przyciągają uwagę słynny „Wozzeck” Lenicy, „Król się bawi” Waldemara Świerzego czy „Irkucka historia” Henryka Tomaszewskiego (plakat do spektaklu Teatru Współczesnego w Warszawie). Autorem „Głodu” zapowiadającego film w reżyserii Henninga Carlsena z muzyką Krzysztofa Komedy pod tym samym tytułem jest Bronisław Zelek. Plakat do XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień zaprojektował Hubert Hilscher. Bez wątpienia zachęcili do odwiedzenia Teatru Narodowego Marcin Mroszczak i Andrzej Krauze swoim nowoczesnym „Hamletem”.
– Cieszę się, że ta ekspozycja trafiła do Płocka. Najpierw była prezentowana w Wilnie, gdzie została bardzo dobrze przyjęta. Jeśli ktoś z państwa uśmiechnie się, porozmawia, podzieli wrażeniami, to znaczy, że wystawa, która powinna oddziaływać na emocje, osiągnęła swój cel – powiedział członek zarządu PKN ORLEN Krystian Pater. Koncern jest współorganizatorem wystawy, sponsorem katalogu i plakatu, który zaprojektował prof. Lech Majewski.
Płocka Galeria Sztuki zaprasza również na wykład Elżbiety Ciesielskiej-Zając „Plakat – artystyczny puls rzeczywistości”, który zaprezentuje polskich mistrzów plakatu i najciekawsze projekty od czasów dwudziestolecia międzywojennego. Będzie można również poznać współczesne dokonania plakacistów, wykorzystujących w swej twórczości nowoczesną technologię (12 października, godz. 16.30). 17 października odbędą się warsztaty plastyczne. Dzieci i młodzież zapoznają się ze sztuką projektowania afiszy, a zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce tworząc w technice kolażu plakat dotyczący bezpieczeństwa w czasie zabawy (obowiązują wcześniejsze zapisy). 11 października, 26 października, 8 listopada, 16 listopada zaplanowano oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach w cenie biletu wstępu.
Wystawa będzie czynna do 19 listopada.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Płoccy chórzyści podbijają Azję

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wspaniale zaprezentowali się na kolejnym międzynarodowym festiwalu. Tym razem świętowali …

Wystawa w Galerii Kreatywnej

Płock kilkakrotnie gościł księdza poetę Jana Twardowskiego. Najczęściej przyjeżdżał do Książnicy Płockiej w towarzystwie krytyka …