Wystawa Grand Press Photo 2018 w Płocku

W Galerii Mazovia w Płocku można oglądać pokonkursową wystawę Grand Press Photo 2018. Prezentowanych jest 250 zdjęć. Fotografie można oglądać do 8 października.
– W zeszłym roku gościliśmy w Galerii Mazovia wystawę Grand Press Photo 2017, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Było to bardzo pozytywne doświadczenie. Dlatego też jest nam niezmiernie miło, że i w tym roku jesteśmy częścią tego wyjątkowego projektu i zostaliśmy partnerem Grand Press Photo 2018. Od lat organizujemy różnorodne wydarzenia kulturalne. Dzięki temu Galeria Mazovia jest miejscem nie tylko do robienia zakupów, ale też spędzania wolnego czasu w sposób kreatywny i ambitny – mówi dyrektor Galerii Handlowej Mazovia, Katarzyna Hołod.
Na wystawę najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz Galeria Mazovia. Prezentowanych jest blisko 250 fotografii – są to zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII, Stefano De Luigi. – Byłem bardzo ciekaw produkcji polskich fotografów. Chciałem się przekonać, w jaki sposób fotografowie w Polsce pracują i jakie mają podejście do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jakość zgłoszonych prac mile mnie zaskoczyła – mówi Stefano De Luigi. Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.
Spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. Wśród nich można zobaczyć m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu; przerażające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ubiegłym roku; świat widziany oczami młodych ludzi; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane sytuacje z zawodów sportowych. Są też zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące zniszczenie polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją.

Opr. (gsz)
fot. Adam Lach

Zobacz kolejny artykuł

Rok Stanisława Moniuszki w Książnicy Płockiej

200 rocznica urodzin autora znakomitych oper przypada 5 maja. Pamiętając o wybitnym twórcy, Senat RP …