Wręczono nagrody dla kultury

iorowe nagrody przyznał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Uhonorowani zostali: trębacz miejski Hubert Chiczewski, historyk Grzegorz Gołębiewski, aktor Henryk Jóźwiak, fotograf Wiesław Kowalski, sekcja plastyczno-malarska Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.
Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zostało docenione za długoletnią społeczną działalność w sferze kultury i sztuki. Jedno z najstarszych stowarzyszeń w Płocku powstało 6 lutego 1968 roku. Od początku swojego istnienia PTPT zabiegało o reaktywowanie zawodowej sceny w Płocku. I tak się stało. Z inicjatywy prezesa Tomasza Pawłowskiego powstał projekt przyznawanych do dziś Srebrnych Masek – honorowego wyróżnienia dla najlepszego w danym sezonie aktora, reżysera, scenografa. Kapituła PTPT ogłasza laureatów podczas corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Nagrodę odebrali prezes Jarosław Wanecki i członkini zarządu Wiesława Rybicka.
Sekcja plastyczno-malarska Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku działa od roku 2004. Jej pierwszym opiekunem artystycznym był Leszek Stanisławski. Dziś sekcję prowadzi artystka-plastyk Zofia Samusik-Zaremba. Uczestnicy zajęć prezentują swoje prace podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Doktor Grzegorz Gołębiewski to znany historyk i regionalista. Szczególnie interesuje się dziejami Płocka i Mazowsza Płockiego. Jest autorem m.in. publikacji „Płock 1920. Dni krwi i chwały”. W Towarzystwie Naukowym Płockim pełni funkcję wiceprezesa i przewodniczącego sekcji historycznej. Trębacza miejskiego Huberta Chiczewskiego słyszą płocczanie i turyści każdego dnia. Z Wieży Zegarowej ratusza wykonuje hejnał płocki. Jest członkiem Kwintetu Canzona.
Aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku Henryk Jóźwiak od kilku lat prowadzi grupę teatralną przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wraz z uczestniczkami przygotował m. in.: „Dom Bernardy Alba” Federico Garcia Lorki, „Wszystko o kobietach” Miro Gavrana, „Brytana Brysia” Aleksandra Fredry. Wiesław Kowalski jest założycielem Płockiej Grupy Plastyków „Rama-79”. Od wielu lat dokumentuje historię i kulturę płockich Romów. Jest m.in. autorem publikacji: „Romowie w Płocku”, „Okno na Kresy”, „Dzieje obrazu z podpisem Jezu, ufam Tobie”.
Laureaci odebrali nagrody w amfiteatrze, podczas Dni Historii Płocka.

(lesz)
fot. Rafael Dominik

Zobacz kolejny artykuł

Zimowe propozycje Książnicy Płockiej

Na doroczną wystawę zdjęć członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy oraz promocję najnowszego wydawnictwa …