Najnowsze informacje

Wręczono nagrody dla kultury

iorowe nagrody przyznał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Uhonorowani zostali: trębacz miejski Hubert Chiczewski, historyk Grzegorz Gołębiewski, aktor Henryk Jóźwiak, fotograf Wiesław Kowalski, sekcja plastyczno-malarska Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.
Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zostało docenione za długoletnią społeczną działalność w sferze kultury i sztuki. Jedno z najstarszych stowarzyszeń w Płocku powstało 6 lutego 1968 roku. Od początku swojego istnienia PTPT zabiegało o reaktywowanie zawodowej sceny w Płocku. I tak się stało. Z inicjatywy prezesa Tomasza Pawłowskiego powstał projekt przyznawanych do dziś Srebrnych Masek – honorowego wyróżnienia dla najlepszego w danym sezonie aktora, reżysera, scenografa. Kapituła PTPT ogłasza laureatów podczas corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Nagrodę odebrali prezes Jarosław Wanecki i członkini zarządu Wiesława Rybicka.
Sekcja plastyczno-malarska Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku działa od roku 2004. Jej pierwszym opiekunem artystycznym był Leszek Stanisławski. Dziś sekcję prowadzi artystka-plastyk Zofia Samusik-Zaremba. Uczestnicy zajęć prezentują swoje prace podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Doktor Grzegorz Gołębiewski to znany historyk i regionalista. Szczególnie interesuje się dziejami Płocka i Mazowsza Płockiego. Jest autorem m.in. publikacji „Płock 1920. Dni krwi i chwały”. W Towarzystwie Naukowym Płockim pełni funkcję wiceprezesa i przewodniczącego sekcji historycznej. Trębacza miejskiego Huberta Chiczewskiego słyszą płocczanie i turyści każdego dnia. Z Wieży Zegarowej ratusza wykonuje hejnał płocki. Jest członkiem Kwintetu Canzona.
Aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku Henryk Jóźwiak od kilku lat prowadzi grupę teatralną przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wraz z uczestniczkami przygotował m. in.: „Dom Bernardy Alba” Federico Garcia Lorki, „Wszystko o kobietach” Miro Gavrana, „Brytana Brysia” Aleksandra Fredry. Wiesław Kowalski jest założycielem Płockiej Grupy Plastyków „Rama-79”. Od wielu lat dokumentuje historię i kulturę płockich Romów. Jest m.in. autorem publikacji: „Romowie w Płocku”, „Okno na Kresy”, „Dzieje obrazu z podpisem Jezu, ufam Tobie”.
Laureaci odebrali nagrody w amfiteatrze, podczas Dni Historii Płocka.

(lesz)
fot. Rafael Dominik

Zobacz kolejny artykuł

Jubileuszowa odsłona Letniego Festiwalu Muzycznego

Po raz XX Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego zaprosi publiczność na Letni Festiwal Muzyczny. …

Wakacyjne propozycje Książnicy Płockiej i jej filii

Wspólne czytanie książek, zabawy ruchowe i plastyczne, a do tego pikniki literackie – takie atrakcje …