Wernisaż nie tylko dla pań

Na premierowy pokaz niedawno odrestaurowanych prac reliefowych Jana Tarasina oraz wystawę rysunków, akwarel, grafik i pasteli pochodzących z kolekcji własnej galerii, PGS zaprasza 8 marca o godz. 18.00. Obie ekspozycje czynne będą do końca miesiąca.
Malarz i grafik Jan Tarasin (1926–2009) – studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod opieką profesorów: Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Wacława Taranczewskiego, Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Strzednickiego. Był związany z macierzystą uczelnią w latach 1963–1967. Potem wykładał w warszawskiej Akademii, a w latach 1987–1990 pełnił funkcję jej rektora. Był członkiem Grupy Krakowskiej. Otrzymał Nagrodę Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida w 1976 roku oraz Nagrodę im. Jana Cybisa za 1984 rok.
Przed wielu laty Tarasin schował ukończone obrazy z lat 60. i 70. Dopiero cztery lata temu trafiły do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie poddano je konserwacji. Te i inne dzieła z najważniejszych okresów twórczości złożą się na ekspozycję „Jan Tarasin – Pominięty rejestr i inne rejestry”.
W Galerii Kreski zobaczymy natomiast rysunki, których autorami są: Andrzej Basaj, Kiejstut Bereźnicki, Jan Dobkowski, Stasys Eidrigevičius, Wacław Januszkiewicz, Mieczysław Majewski, Zbigniew Makowski, Piotr Naliwajko, Henryk Płóciennik, Janusz Przybylski, Leszek Rózga i Stanisław Staniewski. 20 prac z kolekcji PGS, z których najstarsze pochodzą z początku lat 70. XX wieku, najnowsze – z 2017 roku łączy się w opowieści o kobietach i różnych odcieniach kobiecości. Wystawa „Ona. Niezmiennie zmienna” organizowana jest w ustanowionym przez Sejm RP Roku Praw Kobiet.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Rozpoczyna się 42. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed melomanami inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (21 września). W interpretacji znakomitej pianistki młodego pokolenia …

Portret rodzinny z uśmiechem

– W pracy z naszą młodzieżą doświadczamy wielu niezapomnianych chwil. W większości są to chwile …