W Płockiej Galerii Sztuki. Trzy wystawy

Do 17 czerwca Płocka Galeria Sztuki prezentować będzie trzy ekspozycje: malarstwo i rysunek Zdzisława Beksińskiego, rysunki Damiana Leszczyńskiego oraz rzeźby i płaskorzeźby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie. – Kierowała nami chęć pokazania wciąż rosnącej roli i wpływu sztuki Beksińskiego na otoczenie i współczesną kulturę. Najlepszym świadectwem fenomenu tej sztuki są zaprezentowane na piętrze rysunki Damiana Leszczyńskiego i wyjątkowe rzeźby z Choszczna, które są takim spontanicznym, bezpośrednim odowołaniem się do sztuki Beksińskiego. Sztuki niełatwej, która wzbudza kontrowersje, ma gorących zwolenników i przeciwników. Jej odbirór jest fenomenem – mówiła podczas otwarcia wystawy dyrektor PGS Alicja Wasilewska.
Najnowsza ekspozycja Płockiej Galerii Sztuki nie tylko pozwala zobaczyć rzadko dostępne prace Beksińskiego bez konieczności podróżowania po różnych zakątkach Polski, ale także bada oddziaływanie urodzonego w 1929 roku w Sanoku malarza na twórców współczesnych, również tych nieprofesjonalnych. Jeden z najbardziej popularnych polskich artystów rozsławiony dzięki książkom i filmowi, których kanwą stała się burzliwa biografia i gwałtowna śmierć, wciąż fascynuje kolejnych odbiorców.
Mroczne spojrzenie na świat, fantasmagoria i tajemnica to główne cechy niezwykłej sztuki Beksińskiego. Jego obrazy zapełniają fantastyczne zdeformowane postacie, rodem z gotyckiej powieści. Ze snów i tego, co nie nazwane.
Od pierwszej wystawy Beksińskiego w Płocku minęło kilka lat. Na obecnej ekspozycji wiele prac oglądamy po raz pierwszy. Malarstwo i rysunki pokazywane w głównej sali na parterze PGS pochodzą z kolekcji prywatnych, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz z Bydgoskiego Centrum Sztuki. Dzięki ostatniej z wymienionych placówek galeria prezentuje rysunki drugiego z autorów – Damiana Leszczyńskiego. „Fanstasmagorie” nawiązują atmosferą do świata wykreowanego w obrazach Beksińskiego. Można by powiedzieć, że obu twórców łączy podobny typ wyobraźni, chęć pokazania emocji, nastrojów, światów, których nie da się opisać słowami. Leszczyński rysuje ołówkiem. Przy pomocy tej precyzyjnej techniki kreuje tajemnicze postacie i miejsca. Mimo użycia monochromatycznej gamy barwnej jego prace są niezwykle bogate. Cieniowanie ołówkiem przypomina malarski laserunek.
Bardzo sugestywne są też inspirowane twórczością Beksińskiego rzeźby i płaskorzeźby z papieru. Dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie jest to już jedenasta prezentacja. Autorami prac, tworzonych pod kierunkiem kierownik ŚDS Joanny Czechowicz i terapeuty Artura Groszkowskiego, są: Jacek Drabik, Tomasz Drabik, Halina Kieruzel, Adam Kmita, Andrzej Kmita, Piotr Paszkowski, Agnieszka Pietrzak, Alfred Puk, Damian Waszkiel i Kazimierz Zaboronek. – Nasza przygoda z Beksińskim zaczęła się w 2014 roku. Czy to odpowiedni materiał do pracy z osobami niepełnosprawnymi? Każdy materiał można wykorzystać w umiejętny sposób. Z tej twórczośći można wyciągnać coś wartościowego. Jest to pretekst, żeby rozmawiać o sprawach egzystencjalnych, o śmierci. Mogę pokazać uczestnikom warsztatów, że sztuka ma różne oblicza. Może być też mroczna, nie tylko ładna i kolorowa – mówił podczas wernisażu Artur Groszkowski.
Wystawie towarzyszy jeszcze jeden niezwykły projekt, który podkreśla zainteresowanie Beksińskiego grafiką komputerową. Wizualizacja „De Profundis – Beksiński VR” została stworzona przez studio 11th Dimension. – Pozwalamy uczestnikom tej projekcji wejść do wnętrza czterech surrealistycznych światów z obrazów Zdzisława Beksińskiego. Pokazujemy też wirtualną galerię prac Beksińskiego z tzw. okresu fantastycznego – wyjaśniał Jakub Ruszała z krakowskiego Studia 11th Dimension. Projekt budził ogromne zainteresowanie publiczności podczas Nocy Muzeów. Do Galerii Kreska ustawiały się kolejki chętnych, chcących doświadczyć niesamowitej atmosfery.

Lena Szatkowska
fot. archiwum PGS

Zobacz kolejny artykuł

Rozpoczyna się 42. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed melomanami inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (21 września). W interpretacji znakomitej pianistki młodego pokolenia …

Portret rodzinny z uśmiechem

– W pracy z naszą młodzieżą doświadczamy wielu niezapomnianych chwil. W większości są to chwile …