Najnowsze informacje

W grudniu zagrają saksofony

Alina Mleczko wykona z płockimi symfonikami kompozycje inspirowane tematami z broadwayowskich musicali. Wszechstronna saksofonistka, która gra na saksofonach sopranowym, altowym i tenorowym jest jedną z najlepszych kobiet-wirtuozów saksofonu na świecie.
Alina Maria Mleczko jest absolwentką Akademii Muzycznej. Edukację muzyczną rozpoczynała klasycznie – od gry na skrzypcach, aż do drugiej klasy Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kiedy porzuciła skrzypce dla saksofonu. Ukończyła (z najwyższą oceną) klasę saksofonu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. W 1995, zadebiutowała jako solistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wykonała Fantazję na saksofon sopranowy i orkiestrę Villa-Lobosa podczas koncertu inaugurującego Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej. W październiku 1996, amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata. W 1997 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień zagrała napisany dla niej Koncert na saksofon sopranowy i orkiestrę Jacka Grudnia. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. W ciągu zaledwie kilku lat została zaproszona na koncerty do Anglii, Francji, USA, Niemiec, Danii, Czech, na Ukrainę, a jej trasa koncertowa w USA w roku 2000, podczas której występowała z pianistką Yoko Yamada-Salvaggio zakończyła się satelitarną transmisją jej recitalu z Chicago Cultural Center zrealizowaną przez stację WFMT.
Artystka z równym powodzeniem wykonuje najsłynniejsze koncerty saksofonowe Głazunowa, Debussy’ego, Dubois, jak kompozycje najnowsze z Koncertem Roberta Kritza czy Osvaldosa Balakuskasa, który zagrała z Kijowskimi Wirtuozami podczas Warszawskiej Jesieni 2000. Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, z którymi dokonała licznych nagrań. Odbyła wiele tras koncertowych oraz z zespołami muzycznymi Teatru Dramatycznego i Teatru Studio w Warszawie. Jest liderem Polskiego Kwartetu Saksofonowego, współpracuje z zespołem Nonstrom, Zespołem Polskim Marii Pomianowskiej, kwartetem Tytusa Wojnowicza Arundo, z pianistką Agnieszką Kopacką i od kilku lat z Włodkiem Pawlikiem.
Od 2000 roku saksofonistka współtworzy zespół Arundo z Tytusem Wojnowiczem, Leszkiem Wachnikiem i Romualdem Gołębiowskim. Prowadzi też od kilku lat klasę saksofonu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest wykładowcą prestiżowych warsztatów muzycznych, w tym Międzynarodowego Kursu dla Młodych Kompozytorów w Radziejowicach. Ma na swoim koncie także płyty. Jej pierwsza solowa płyta Wiatr od Morza to głównie dedykowane jej kompozycje Jacka Grudnia, Pawła Mykietyna, Macieja Zielińskiego, Waldemara Miksy oraz Michała Kulentego. W 2003 roku wydała płytę Siesta, która została nominowana do Fryderyka 2003 w kategorii muzyka kameralna. W styczniu 2005 została wydana płyta Fiesta.
Na płockim koncercie, który poprowadzi Sławek A. Wróblewski, zagra kompozycje inspirowane m.in. Deszczową piosenką, All that jazz, People, Don’t cry for me Argentina. Bilety kosztują 20 zł. Koncert odbędzie się 4 grudnia, o godz. 19.00.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

„Nie tylko pejzaż” w Muzeum Mazowieckim

Dwóch artystów, dwie techniki malarskie, wspólny temat. Najnowsza wystawa w Muzeum Mazowieckim prezentuje prace Adama …

Płocki chór przywiózł z Włoch cztery złote medale

W Teatro Maruccino we włoskim Chieti spotkały się zespoły z całego świata biorące udział w …