Tylu fotografów, tyle fleszy…

– Kiedy zastanawialiśmy się, który z nas, czy wiceprezydent, czy ja mamy przyjść na dzisiejszą uroczystość, żeby podziękować za te 50 lat stwierdziłem, że nie mogę sobie odmówić. Tylu fotografów, tyle aparatów, tyle fleszy, tyle zdjęć. Każdy polityk zdecydowałby się na to. Dziękuję za te 50 lat bycia kronikarzami naszego miasta i za to, że jest w was ta iskra, która w fotografowaniu każe wam widzieć pasję – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski podczas wernisażu wystawy z okazji 50-lecia Płockiego Towarzystwa Fotograficznego w galerii sztuki. W podziękowaniu za wszystkie oryginalne pomysły i inspiracje fotograficzne oraz przekazywanie wiedzy młodym adeptom fotografowania PTF otrzymało z rąk prezydenta Medal Laude Probus.
Płockie Towarzystwo Fotograficzne skończyło 50 lat. Jednym z przedsięwzięć w roku jubileuszowym jest wystawa w Płockiej Galerii Sztuki prezentująca dokonania jego członków. Na wystawie zgromadzono prace pochodzące z okresu początków PTF-u oraz zdjęcia wykonane niedawno. Są fotografie: Stanisława Wlaszka, Zbigniewa Krydy, Kazimierza Jorsza, Benedykta Juskowiaka, Janusza Pysiaka. Oprócz nich swoje zdjęcia pokazują: Marek Konarski, Andrzej Szpilkowski, Adam Bębenista, Zbyszek Nowak, Andrzej Dębski, Arkadiusz Pytlas, Tomasz Bombała, Roman Rutecki, Monika Woźniak, Arkadiusz Miaśkiewicz, Mariusz Młynarkiewicz, Grzegorz Gętka, Adam Łukawski, Dorota Jędrzejewska, Dorota Stefańska, Mariusz Mokszki, Magdalena Keplin, Krzysztof Tomiński, Remigiusz Koniecko, Halina Płuciennik, Paweł Szymerski, Tomasz Dzwonkowski, Jerzy Wernik, Piotr Statkiewicz, Piotr Augustyniak, Benedykt Józkowiak, Maria Wlaszek, Leszek Modrzewski, Artur Kras, Jan Waćkowski, Jakub Kolbicz, Paweł Kubicki, Jerzy Maślankowski, Joanna Szymańska, Marek Malinowski, Marek Trzciński, Jan Drzewiecki, Władysław Rzeczkowski, Anna Chyla, Piotr Hejke, Danuta Rogoza-Stanisławska, Marek Olic, Jacek Trafalski, Magda Łuczak, Anna Kras, Przemysław Sułek, Krystyna Falkowska, Ryszard Frankowski.
– Fotografie 50 autorów prezentowane podczas wystawy inaugurującej rok 50-lecia PTF-u wprowadzają nas w magiczny klimat sztuki zatrzymywania chwili za pomocą aparatu fotograficznego. Dzisiaj nie powtórzy się już nigdy – niech te słowa będą mottem naszej fotograficznej autoprezentacji – napisał w katalogu towarzyszącym wystawie prezes PTF-u Artur Kras. Magiczne chwile autorzy zdjęć zatrzymali w portretach i pejzażach. Za środek ekspresji wybrali głównie biel i czerń. Tylko nieliczni, m.in. Zbyszek Nowak, Tomasz Bombała, Przemysław Sułek czy Krzysztof Tomiński pokazali swoje kolorowe fotografie. Bombała zagrał światłem, Tomiński – kształtem, Augustyniak i Koniecko – kontrastami. Warto zwrócić uwagę na starsze zdjęcia: dowcipną fotografię Benedykta Józkowiaka i nastrojową „wydmę” Zbigniewa Krydy oraz na wiele ciekawych portretów.
PTF istnieje od 1962 roku. Inicjatorem jego powstania i pierwszym prezesem był Stanisław Wlaszek. Kolejnym, po reaktywacji w 1979 roku – Tomasz Pawłowski (redaktor Tygodnika Płockiego). W czasie jego kadencji powstały realizowane do dzisiaj projekty PTF-u: doroczna wystawa „Mój Płock”, konkursy na „Zdjęcie miesiąca”, „Biennale Plakatu Fotograficznego”. Od 1981 roku, nieprzerwanie przez 23 lata prezesem był Zbigniew Kryda. W 1983 roku PTF przyjęło imię Aleksandra Macieszy, wybitnego lekarza i autora dzieła „Historia fotografii w Polsce w latach 1839–1889” – pierwszej polskiej historii fotografii. Obecnie prezesem Towarzystwa jest Artur Kras.
Jubileuszowej wystawie płockich fotografów towarzyszyła wystawa specjalna Tadeusza Rolkego pt. Remake. Prezentowane na niej prace to efekt wspólnego projektu jednego z najbardziej znanych polskich artystów fotografików z Polą Dwurnik i Robertem Jaroszem, łączącego fotografię i malarstwo. – Jesteśmy tutaj dla moich kolegów z towarzystwa fotograficznego, to jest ich święto. Nie chcę im udzielać jakichś genialnych rad, ale proszę, żeby zawsze mieli otwarte oczy i uszy, i patrzyli, co jest wokół, bo może gdzieś się kryje jakiś temat – jakiejś wystawy, jakiegoś cyklu, jakiegoś eventu. Ta wystawa na górze to nasz prezent dla fotografów płockich, którym życzę długich lat twórczości i działalności – mówił Tadeusz Rolke. Projekt fotograficzny Tadeusza Rolkego i Poli Dwurnik nawiązuje do sesji, w której Rolke fotografował Korę, czyli Olgę Jackowską, w pracowni Edwarda Dwurnika. Te fotografie zainspirowały Roberta Jarosza, kuratora wystawy, który postanowił przypomnieć tamto przedsięwzięcie, nadając mu współczesną formę.
– W 1985 roku wyszedł kalendarz ze zdjęciami Tadeusza Rolkego, zatytułowany „Kora’85”. Artysta przedstawił w nim największą gwiazdę polskiego rocka w bardzo niekonwencjonalnym stylu, w którym nikt wcześniej w Polsce niczego nie prezentował. W 2009 roku spotkaliśmy się z Tadeuszem i przy winie powstał pomysł ponownej realizacji tamtego projektu – opowiadał Robert Jarosz. W ten sposób w 2010 roku powstała nowa sesja, której scenerią jest studio malarskie Poli Dwurnik i jej obrazy. Na zdjęciach to ona występuje jak Kora. Często przyjmuje podwójną rolę modelki i autorki. „Remake” ma charakter performance’u, w którym artystka „używa” swoich prac po raz drugi, przestawia ich znaczenia. Fotografował oczywiście Tadeusz Rolke. – Gdyby Robert jako młody człowiek nie zobaczył mojego kalendarza z fotografiami Kory i go nie zapamiętał, nie wpadłby po tylu latach na pomysł, żeby z Rolkem i córką Edwarda Dwurnika robić następny projekt – mówił Tadeusz Rolke.
Uroczystość otwarcia jubileuszowej wystawy płockich fotografów uświetnił zaprzyjaźniony zespół rodzinny, który grał m. in. piękne standardy jazzowe. O odpowiednią atmosferę zadbało grono fotografów licznie przybyłych na wernisaż. Być może zrobione przez nich zdjęcia zobaczymy kiedyś na kolejnej wystawie PTF-u.
Lena Szatkowska
fot. m.a.

Zobacz kolejny artykuł

Premiera „Dwóch teatrów”

Dyrektor każdej sceny powinien mieć w repertuarze sztukę o teatrze. Choćby po to, żeby przedstawić …