Sztuka mody, sztuka reklamy

Płockie Muzeum Mazowieckie z sukcesem buduje kolekcję art déco. Zbiory cieszą się zainteresowaniem nie tylko zwiedzających, lecz także historyków sztuki z całej Polski, którzy spotkali się na VII Ogólnopolskiej Sesji Naukowej „Polskie art déco. Malarstwo i Grafika”.
Dwudniowa sesja przypomniała mniej znanych twórców i te dziedziny sztuki, które w dwudziestoleciu międzywojennym stawały się coraz bardziej popularne. Projekty ubiorów dla eleganckich magazynów kobiecych, plakaty reklamowe czy ilustracje przeznaczone dla różnych wydawnictw książkowych wykonywali znakomici artyści. Dziś, gdy w magazynach dla pań dominują zdjęcia, z wielką przyjemnością patrzy się na projekty Janiny Dłuskiej czy Jerzego Zaruby.
O twórczości pierwszej z wymienionych artystek opowiadała w Płocku dr Katarzyna Nowakowska-Sito z Muzeum Historii Polski. Janina Dłuska urodziła się w 1899 roku poza granicą II RP, w Kursku, mieście o nielicznej polskiej społeczności. Edukację gimnazjalną kontynuowała w Krakowie. Tam ujawniła nieprzeciętny talent malarski. Zapisała się na kursy dla kobiet Adama Baranieckiego. Potem kontynuowała studia w Moskwie. W 1919 roku znalazła się w Polsce. Podczas wojny pracowała w ochotniczej Legii Kobiet jako sanitariuszka. W 1921 namalowała portret Halszki Wasilewskiej pt. „Straż kresowa”. Po wojnie przez krótko pracowała jako nauczycielka rysunku w żeńskim gimnazjum w Lublinie. Później wyjechała do Paryża i Monachium.

Zobacz kolejny artykuł

Rozpoczyna się 42. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed melomanami inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (21 września). W interpretacji znakomitej pianistki młodego pokolenia …

Portret rodzinny z uśmiechem

– W pracy z naszą młodzieżą doświadczamy wielu niezapomnianych chwil. W większości są to chwile …