Najnowsze informacje

Sylwestrowy wieczór

Na Sylwestra kulturalnego, ale z lżejszym repertuarem zapraszają Płocka Orkiestra Symfoniczna i Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Wieczór możemy spędzić w towarzystwie trzech tenorów lub aktorów grających w farsie „Szalone nożyczki”.
Farsę z wątkiem kryminalnym pt. „Szalone nożyczki” Paula Pörtnera wyreżyseruje w Płocku Stefan Friedmann, którego zobaczymy także na scenie w roli antykwariusza. Główny bohater – Antoni prowadzi prestiżowy salon fryzjerski. Miejsce wynajmuje od pianistki, która mieszka tuż nad nim. Pewnego dnia artystka zostaje zamordowana. Podejrzani są wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili salon. Ciekawostką jest fakt, że to publiczność większością głosów zdecyduje, kto jest mordercą. Historia zostanie przeniesiona w płockie realia. Spektakl odbędzie się dwukrotnie, o godz. 18.00 i 21.30. Bilety kosztują 100 zł. Nowy Rok widzowie przywitają lampką szampana.
Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert TreVoci. Wystąpią tenorzy: Voytek Soko-Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj. Pierwszy z artystów, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w 2013 roku został zwycięzcą XV Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie. Dwa lata później zadebiutował w repertuarze dramatycznym jako Canio w Pajacach R. Leoncavallo oraz Turiddu w Cavaleria rusticana P. Mascagniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2017 roku został zwycięzcą III Bitwy Tenorów na Róże, która była transmitowana przez TVP2 i TVP Polonia do wielu krajów na całym świecie. Karierę koncertową rozpoczął w 2015 roku i od tego czasu miał przyjemność występować niemalże na wszystkich scenach filharmonii w Polsce, a także w Toronto (Kanada), Baden-Baden (Niemcy) i Chicago (USA).
Tenor liryczny, producent muzyczny i kompozytor Mikołaj Adamczak ma w repertuarze wiele partii operowych, m.in. Titusa (Clemenza di Tito W. A. Mozarta), Don Ottavia (Don Giovanni W. A. Mozarta), Leńskiego (Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego), Fentona (Falstaff G. Verdiego), które wykonywał w Polsce i za granicą, m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Krakowskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Narodni Divadlo Moravskoslezke w Ostrawie (Czechy) czy Kammeroperschloss Rheinsberg (Niemcy). Jest laureatem m.in. II miejsca na 10-th Imrich Godin International Vocal Competition we Vrable na Słowacji. W 2015 roku brał udział w najsłynniejszym, wieloetapowym konkursie wokalnym na świecie Hans Gabor Belvedere International Competition 2015 w Amsterdamie, w którym awansował do ścisłego finału. W dorobku artystycznym ma występy u boku najlepszych śpiewaków operowych świata, m.in. Fransisco Araizy, Siergieja Leiferkusa, Mariusza Kwietnia, Rodiona Pogossova czy Artura Rucińskiego.
Miłosz Gałaj, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, jako aktor debiutował w 2009 r. w Zmierzchu Bogów wg L. Viscontiego w reż. Grzegorza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W pierwszych latach swej artystycznej działalności występował w partiach barytonowych, jako Slook w La Cambiale di Matrimonio G. Rossiniego w Operze Bałtyckiej, Michele w Il Tabarro oraz tytułowy Gianni Schicchi G. Pucciniego na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej. W 2016 r. zadebiutował w roli Edwina w operetce Księżniczka czardasza w Poznaniu. Ponadto ma za sobą debiut reżyserski – musical Fame (Mazowiecki Teatr Muzyczny, sezon 2015/16). Od października 2013 r. jest asystentem przy Katedrze Wokalistyki i Zakładzie Musicalu swojej Alma Mater.
Sylwestrowe koncerty (będą dwa, o godz. 18.00 i 21.00), podczas których usłyszymy arie operowe, operetkowe i światowe przeboje, poprowadzi dyrygent Tomasz Chmiel. Bilety kosztują 80 i 90 zł.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Płoccy chórzyści podbijają Azję

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wspaniale zaprezentowali się na kolejnym międzynarodowym festiwalu. Tym razem świętowali …

Wystawa w Galerii Kreatywnej

Płock kilkakrotnie gościł księdza poetę Jana Twardowskiego. Najczęściej przyjeżdżał do Książnicy Płockiej w towarzystwie krytyka …