Skarby ukryte w ziemi

– Znajdując się w muzeum, które powstało w XIX wieku, doszliśmy do wniosku, że nie należałoby zmieniać charakteru tej wystawy – mówił dyrektor ksiądz Stefan Cegłowski podczas otwarcia nowej ekspozycji archeologicznej Muzeum Diecezjalnego. Co prawda nie zobaczymy na niej modnych multimediów, ale w gablotach znalazły się bardzo ciekawe przedmioty, pozyskane także podczas wykopalisk prowadzonych w regionie płockim, których mogą nam zazdrościć inne kolekcje archeologiczne. Z ekspozycji skorzystają więc i zwiedzający muzeum i środowisko archeologów, które może zapoznać się z cennymi eksponatami.
Wiele zbiorów archeologicznych przekazał muzeum Franciszek Tarczyński. Napływały one także po inwentaryzacji przeprowadzonej w parafiach diecezji płockiej w okresie międzywojennym. Kolekcja rozrastała się i trudno było o miejsce na jej godne zaprezentowanie w jednym budynku. W połowie lat dziewięćdziesiątych część zbiorów przeniesiono do magazynów, a wyeksponowano rzeźby sakralne. Powstała też sala dla wystaw czasowych. Obecnie, gdy diecezja odzyskała budynek opactwa pobenedyktyńskiego i zamieniła je w ciekawe muzeum, wszystkie zbiory powoli wydobywa się z magazynów i udostępnia zwiedzającym. Tak jest również ze zbiorami archeologicznymi, które zostały zgromadzone na najnowszej muzealnej wystawie pod tytułem „Skarby z ziemi wydobyte”, mieszczącej się w starym budynku Muzeum Diecezjalnego. Dawną kolekcję powiększyły eksponaty pozyskane z wykopalisk, od darczyńców, a nawet przywiezione z Francji przez księdza Lecha Grabowskiego.
W przygotowanie nowej ekspozycji zaangażowali się pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego: mgr Karol Demkowicz, mgr Piotr Pudła z Katedry Bronioznawstwa, dr Radosław Janiak z Zakładu Archeologii Pomorza i mgr Piotr Łuczak z Zakładu Epoki Kamienia. Od września pod okiem księdza Andrzeja Milewskiego z muzeum katalogowali, opisywali i konserwowali eksponaty archeologiczne, które teraz znajdują się na wystawie. Niektóre badano na aparacie rentgenowskim. Zbiór zawiera bardzo różnorodne przedmioty: skamieliny, bardzo cenne siekierki kamienne z epoki kamienia i gliniane puzderko z Turowa, miecze, ozdoby z epoki brązu i żelaza, naczynia, broń. Warto podkreślić, że część „skarbów” została znaleziona w pobliżu Płocka albo w jego granicach. Na przykład gliniane naczynia archeolodzy znaleźli w Turowie, Blichowie, Łęgu i Karwowie-Orszymowicach. Brązowy grot oszczepu pochodzi z Kostrogaju.
Eksponaty zostały umieszczone w gablotach. W części z nich znajdują się również obrazkowe plansze informacyjne, które powinny szczególnie zainteresować najmłodszych odwiedzających muzeum. Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Pawła Kucypery z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, z przedmową dyrektora księdza Stefana Cegłowskiego i artykułem doktora Tomasza Kordali z Muzeum Mazowieckiego o jednym z największych darczyńców Muzeum Diecezjalnego, jeśli chodzi o pamiątki historyczne i zbiory archeologiczne, Franciszku Tarczyńskim. Możliwość oglądania nowej wystawy „Skarby z ziemi wydobyte” muzeum i płocczanie zawdzięczają również sponsorowi, firmie PERN „Przyjaźń” S.A. – Dołożyliśmy tę skromną cegiełkę. Społeczności płockiej od takich firm jak my to się należy. Będziemy współpracować – powiedział Robert Soszyński, prezes PERN-u.
Lena Szatkowska

Zobacz kolejny artykuł

Europejskie Dni Dziedzictwa – „Niepodległa” w teatrze

Scena. Ludzie. Historie 15 września o godz. 17.00 w „Piekiełku” odbędzie się spotkanie z osobami, …

42. sezon artystyczny czas zacząć

W programie Paderewski, Karłowicz, Moniuszko Wrześniowe spotkania Płocka Orkiestra Symfoniczna rozpocznie koncertem, którego program nawiązuje …