Najnowsze informacje

Są karnety na nowy sezon

W karnawał z Płocką Orkiestrą Symfoniczną

Melomani mogą już nabywać karnety na koncerty Płockiej Orkiestry Symfonicznej. 11 koncertów w okresie styczeń-marzec 2010 i stałe miejsca na sali koncertowej kosztują 270 złotych.
33. sezon artystyczny orkiestry rozpocznie się 8 stycznia Skrzypkiem na dachu Jerry’ego Bocka. Wystąpią: Karzysztof Leszczyński w roli Tewjego, Anna Walczak – Gołda, Małgorzata Kustosik – Cejtel, Sabina Olbrich-Szafraniec – Chawa, Sylwia Knap – Hodel, Iwo Orłowski – Perczyk, narracja. Koncert poprowadzi Andrzej Knap. Bilety w cenie 30 złotych można kupować od 21 grudnia. 15 stycznia w Płocku wystąpi Jacek Wójcicki. W jego wykonaniu usłyszymy przeboje karnawłowe, m.in.: Copa Cabana, Brasil czy Samba Rio de Janeiro. Bilety na ten koncert będą w sprzedaży od 28 grudnia.
Glass Duo czyli Anna i Arkadiusz Szafrańcowie są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi grę na szklanej harfie. Ten rzadki instrument pokażą 22 stycznia. Szklana harfa czyli kieliszki albo anielskie organy, śpiewają wszystkim tym, którzy w instrumencie widzą nie tylko oryginalny, ale też, a może przede wszystkim, profesjonalny i pełnowartościowy instrument. Artyści mają w swoim repertuarze kompozycje takich mistrzów jak Bach, Mozart, Czajkowski czy Chopin i Szymanowski. Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów, jak i orkiestr – również symfonicznych. Współpracował m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej Zbigniewem Preisnerem. Muzyka nagrana przez Glass Duo wykorzystywana jest w spektaklach granych na deskach m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (Ślub Witolda Gombrowicza) czy Teatru Nowego w Słupsku (Dziady Adama Mickiewicza). W Płocku Glass Duo wykona kompozycje Mozarta, Czajkowskiego i Chopina.
Styczniowy program orkiestry zakończy się 29, koncertem akordeonisty Wiesława Prządki. Usłyszymy najpiękniejsze walce, tanga, melodie cygańskie i kompozycje Georga Gershwina, w aranżacji Bohdana Jarmołowicza na orkiestrę symfoniczną i akordeon.
Gospodarzem pierwszego lutowego koncertu będzie Bogusław Kaczyński. Arie i duety z oper, operetek i musicali wykonają dla publiczności: Katarzyna Trylnik (sopran), Magdalena Idzik (mezzosopran), Dariusz Stachura (tenor), Andrzej Kostrzewski (baryton). Muzyków poprowadzi Marcin Wolniewski. Bilety na ten koncert, w cenie 50 złotych, będą w sprzedaży od 25 stycznia.
19 lutego w cyklu ˝Dzieła wielkich mistrzów˝, wystąpi pianista Hubert Salwarowski. Wykona Koncert fortepianowy b-dur W.A. Mozarta. W programie koncertu są także: uwertura do opery Ifigenia w Aulidzie Glucka i IV symfonia e-moll, op. J. Brahmsa. 26 lutego natomiast wraz z orkiestrą wystąpi solistka Katarina Jovanovic (sopran) oraz tenor Philippe Do. Zaśpiewają najpiękniejsze włsokie duety miłosne.
W marcu na koncertach królować będzie muzyka Fryderyka Chopina. Zobaczymy znakomitych pianistów: Lidię Grychtołówną i Mei – Ting Sung. Melodie ukraińskie, mołdawskie i przeboje muzyki filmowej na fletni pana i cymbałach zagra Georgij Agratina. W cyklu „Opera na estradzie” wystąpią soliści w ariach z Czarodziejskiego fletu Mozarta. Towarzyszyć im będzie chór Sine Nomine z Ciechanowa. Marcowe propozycje zakończy koncert w płockiej bazylice katedralnej. Pasję wg św. Jana J.S. Bacha wykonają Aleksander Kunach (tenor), Jacek Ozimkowski (bas), Mirosław Borczyński, Piotr Olech (alt), Marzena Korchut-Łykowska oraz płocki chór „Vox Juventutis”. Dyrygować będzie Marek Toporowski. Wstęp wolny.
Szczegółowe informacje na temat karnetów oraz biletów można uzyskać w kasie Płockiej Orkiestry Symfonicznej, ul. Bielska 9/11, tel. 024 364 10 85 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 15.00, w środy 10.00 – 17.00.
Lena Szatkowska

Zobacz kolejny artykuł

Wręczono nagrody dla kultury

iorowe nagrody przyznał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, …

Jubileuszowa odsłona Letniego Festiwalu Muzycznego

Po raz XX Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego zaprosi publiczność na Letni Festiwal Muzyczny. …