Rozpoczyna się 42. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed melomanami inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (21 września). W interpretacji znakomitej pianistki młodego pokolenia Joanny Marcinkowskiej usłyszymy Koncert fortepianowy a–moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. We wrześniu wystąpi także Anna Maria Jopek. Na pierwszym październikowym wieczorze z POS usłyszymy znakomite głosy polskiej sceny operowej: Magdę Niedbałę-Solarz, Mariusza Solarza i Jacka Ozimkowskiego. Solistom towarzyszyć będzie Chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Vox Singers. 100-lecie Odzyskania Niepodległości orkiestra uczci cyklem koncertów pod hasłem „100 lat Niepodległej”.

Jesienią i zimą Płocka Orkiestra Symfoniczna zagra siedem koncertów. Na pierwszym zabrzmią dzieła polskie, m.in. Uwertura fantastyczna
,,Bajka” Stanisława Moniuszki i Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieła polskich kompozytorów będą dominować w repertuarze POS do końca roku.
Wybitny kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski był zaangażowany w działalność społeczną i polityczną. Wspierał Generalny Komitet Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych zorganizował kilkaset spotkań i koncertów, na których zachęcał do pomocy walczącym Polakom. Zimą 1917 roku przedstawił prezydentowi USA Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi memoriał o konieczności odbudowy niepodległej Polski. Przyczynił się także do tego, że Wielka Brytania, Francja i Włochy przyjęły 3 czerwca 1918 roku deklarację, w której uznały powstanie wolnej Polski za konieczny warunek trwałego pokoju w Europie. W 1919 roku marszałek Józef Piłsudski mianował go prezesem Rady Ministrów i ministrem spraw zagranicznych.
27 września w Płocku wystąpią wspólnie: Anna Maria Jopek wraz z zespołem Kroke w składzie: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł, Tomasz Lato. Zespół, początkowo kojarzony przede wszystkim z muzyką klezmerską, sięga coraz częściej do muzyki etnicznej. Tworzy własny, unoszący się ponad formami i czasem styl, który został doceniony przez artystów i publiczność całego świata.
Bilety w cenie 70 zł są już w sprzedaży w kasie POS.
12 października POS zaprasza na koncert „100 lat niepodległej”. Wystąpią: sopranistka Magda Niedbała-Solarz, tenor Mariusz Solarz, bas Jacek Ozimkowski. Solistom towarzyszyć będzie Chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Vox Singers pod dyrekcją Roberta Majewskiego, który zachęci słuchaczy do wspólnego śpiewania. Symfoników poprowadzi dyrygent Tomasz Chmiel. W repertuarze: pieśni patriotyczne i muzyka ze znanych polskich filmów: „Noce i dnie”, „Pan Tadeusz”, „Dom” „Ogniem i mieczem”. Bilety kosztują 40 zł.
Koncert z podobnym repertuarem usłyszą również młodzi płocczanie w ramach muzycznych spotkań z orkiestrą (12 października o godz. 9.00). Bilet dla grup zorganizowanych w cenie 8 zł.
26 października w Płocku wystąpi Sławek Uniatowski, promując swój najnowszy album „Metamorphosis”. Usłyszymy takie przeboje jak „Honolulu”, czy „5 rano” oraz utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.
Premiera debiutanckiej płyty Sławka Uniatowskiego odbyła się w kwietniu 2018 roku. Znajduje się na niej 13 kompozycji, do których teksty napisał artysta oraz zaproszeni do współpracy: Tomasz Organek, Janusz Onufrowicz oraz Michał Zabłocki. Kompozycje to połączenie jazzu, soulu i popu oraz rytmów brazylijskich. Bilety w cenie 60 zł można kupować od 8 października.
9 listopada zaplanowano uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystąpią sopranistki Ewa Majcherczyk i Katarzyna Hołysz w polskim repertuarze operowym. Orkiestrę poprowadzi Adam Banaszak.
23 listopada kolejna odsłona cyklu „100 lat Niepodległej”. Płoccy symfonicy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykonają I symfonię c-moll op. 68 J. Brahmsa oraz uwerturę do opery „Zamek na Czorsztynie” K. Kurpińskiego. Utwór miał swoją prapremierę 5 marca 1819 roku w Warszawie. Kompozytor wykorzystał motywy z polskich tańców narodowych: krakowiaka, poloneza, mazurka. Na koncercie usłyszymy również Concerto na skrzypce i orkiestrę smyczkową R. Twardowskiego w wykonaniu skrzypaczki Magdaleny Podemskiej. Bilety w cenie 30 zł do nabycia od 5 listopada.
W świąteczny nastrój Płocka Orkiestra Symfoniczna wprowadzi melomanów 14 grudnia, zapraszając na koncert kolęd i pastorałek. Wykonają je płockie chóry wraz z orkiestrą pod dyrekcją Jana Walczyńskiego. Koncert kolęd i pastorałek odbędzie się również rano, w ramach muzycznych spotkań z orkiestrą dla dzieci i młodzieży.
Na koncerty można zakupić karnet, który gwarantuje stałe miejsce na widowni, a także niższą cenę w stosunku do pojedynczych biletów. Szczegółowe informacje dostępne są w kasie biletowej POS przy ul. Bielskiej 9/11.

(lesz)
fot. mat. POS

Zobacz kolejny artykuł

Płocka scena świętowała Międzynarodowy Dzień Teatru

Klasyczna sztuka, ale z ponadczasowym przesłaniem, jeden z najważniejszych dramatów, który rozważa istotę teatru, uświetnił …