PTPT podsumowało rok 2018

To był wyjątkowy rok dla Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Stowarzyszenie utworzone przez społeczników obchodziło półwiecze istnienia, współorganizowało w płockim teatrze galę „Gra Srebrnych Masek”, podczas której przypomniało laureatów nagrody, wydało książkę i uczciło 225. urodziny hrabiego Aleksandra Fredry. Po twórczości polskiego dramatopisarza przyszedł czas na czołowego twórcę z Francji. W tym sezonie PTPT „czyta” Moliera.

Oficjalnie Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru powstało 6 lutego 1968 roku. Inicjatorem jego założenia była grupa płocczan skupiona w sekcji teatralnej istniejącej przy Płockim Towarzystwie Muzycznym. Z siedziby PTM miłośnicy teatru za zgodą ówczesnego dyrektora Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki Jerzego Szyłkiewicza przenieśli się na plac Narutowicza. Pierwszym prezesem został wicedyrektor Studium Nauczycielskiego, dr Leopold Grzegorek. W statucie PTPT zapisano: popieranie i organizowanie wszelkich działań teatralnych, wyjazdy na wartościowe spektakle, współpracę ze szkołami i zakładami pracy oraz promocję czasopism o tematyce teatralnej.
Następnie funkcję prezesa pełniła wiceprzewodnicząca Miejskiej Rady Narodowej Zofia Świtalska. W latach 1975-1981 Towarzystwu szefował dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Franciszek Dorobek, dzieląc swój czas pomiędzy dwa szacowne stowarzyszenia (był także prezesem Płockiego Towarzystwa Muzycznego i inicjatorem powstania Płockiej Orkiestry Kameralnej). Za kadencji Dorobka powstał m.in. Salon Literacki, w którym oprócz aktorów prezentowano również płockich poetów i miejscowych muzyków, przede wszystkim nauczycieli PSM. Płocczanie zapytani, kogo kojarzą ze stowarzyszeniem, bez namysłu wskazywali Wandę Chrostowską. Przez lata pełniła funkcję sekretarza, de facto gospodyni teatralnych spotkań i wspaniale prowadziła kroniki.
Od 1982 roku prezesem PTPT został Tomasz Pawłowski, dziennikarz i pedagog, redaktor naczelny „Tygodnika Płockiego”. To on był pomysłodawcą Srebrnej Maski – honorowego wyróżnienia dla najlepszego w danym sezonie aktora, reżysera, scenografa, twórcy teatru. Projekt nagrody opracowała artystka Zofia Samusik-Zaremba. Maski funduje i wykonuje pracownia jubilerska Jerzego Stachurskiego. Pierwsze powędrowały do Andrzeja Marii Marczewskiego za reżyserię spektaklu „Mistrz i Małgorzata” oraz kreującego w tym przedstawieniu rolę Wolanda aktora Jerzego Mazura.
Na dorocznym walnym zebraniu PTPT podsumowano miniony rok. Prezes Jarosław Wanecki przypomniał najważniejsze projekty związane przede wszystkim z twórczością i postacią hrabiego Aleksandra Fredry. Towarzystwo razem z Teatrem Per Se wystawiło Fredrowską jednoaktówkę „Świeczka zgasła”. A prezydenci Płocka sprawdzali się jako aktorzy w dramacie „Teraz”. W ratuszu o „Fredrze współczesnym” mówiła prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.
Najdonioślejszym wydarzeniem 2018 roku były obchody pięćdziesiątych urodzin PTPT. Ich zwieńczenie to gala „Gra Srebrnych Masek” w Teatrze im. Szaniawskiego, z koncertem Tadeusza Woźniaka, twórcy muzyki do spektaklu „Mistrz i Małgorzata”, także laureata Srebrnej Maski. Na gali wręczono pięć nagród. Srebrne Maski otrzymali: reżyserzy Tomasz Grochoczyński i Stefan Friedmann oraz aktorzy: Szymon Cempura, Łukasz Mąka i Sylwia Krawiec. Specjalne Złote Maski dostali: reżyser, dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku Marek Mokrowiecki i aktor Marek Walczak. Pod egidą Książnicy Płockiej ukazała się książka Jarosława Waneckiego „PTPT 1968-2018”. Towarzystwo otrzymało też Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka w dziedzinie kultury.
Rok 2018 w historii PTPT i płockiej sceny znaczony był nie tylko uroczystymi obchodami. W Londynie zmarł aktor Grzegorz Stachurski, przez wiele lat na płockiej scenie. W 2019 roku ze smutkiem pożegnaliśmy aktora Henryka Błażejczyka oraz Elżbietę Ciółkowską-Ćwik, autorkę cennych publikacji o teatrze, wieloletnią pracownik działu literackiego.
W ubiegłym roku PTPT rozpoczęło cykl „Wieczory Molierowskie”. Odbyła się teatralna wycieczka na „Świętoszka” w Teatrze Miejskim w Kielcach, w którym rolę Orgona gra płocki aktor Jacek Mąka. Teraz członkowie stowarzyszenia przygotowują się do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, które u Szaniawskiego odbędą się 7 kwietnia. Podczas święta ludzi sceny zostaną wręczone kolejne Srebrne Maski. Nominacji do nagrody jest pięć. Otrzymali je: Magdalena Tomaszewska, Sylwia Krawiec, Hanna Zientara -Mokrowiecka, Jacek Hohensee i Edward Bogdan.
Prezes PTPT podziękował za pomoc Radzie i pracownikom Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, podkreślając, że dalsza współpraca będzie kontynuowana. W Izbie odbywają się spotkania PTPT i projekcje filmowe.

(lesz)
fot. Waldemar Lawendowski

Zobacz kolejny artykuł

„Tamarze” nie pozwolimy na wojaże

Z dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonardem Sobierajem rozmawia Lena Szatkowska Nie minął rok od …