Najnowsze informacje

Premiery z audiodeskrypcją i przewodnik

– Do tej pory nasz teatr szeroko otwierał drzwi dla osób niewidomych, ale czynił to cyklicznie, najczęściej wtedy, gdy organizowaliśmy festiwale kultury i sztuki. Możliwość organizowania wszystkich spektakli premierowych z audiodeskrypcją jest podkreśleniem tego, że Płock myśli o osobach niewidomych i wyrównuje bariery – powiedziała Renata Nych, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Podczas konferencji prasowej przedstawiono projekt skierowany do osób niewidomych i słabowidzących, który w nowym sezonie Stowarzyszenie „De Facto” będzie realizować z Teatrem im. Szaniawskiego.
Jak podkreślał kierownik działu promocji Teatru Leszek Skierski, nowe przedsięwzięcie obu instytucji nie jest debiutem. Współpraca ze Stowarzyszeniem „De Facto” trwa już kilka lat. Rozpoczął ją spektakl Opowieść wigilijna z audiodeskrypcją. Kolejnymi realizacjami były m. in. Słodkie rodzynki, gorzkie migdały, Proszę… zrób mi dziecko, Weekend z kochankiem i Mayday. Trwają prace nad audiodeskrypcją do spektaklu Berek, czyli upiór w moherze. Od nowego sezonu wszystkie premierowe przedstawienia mają być dostępne dla osób niewidomych, co stworzy im szansę uczestniczenia w życiu kulturalnym. Autorami audiodeskrypcji będą aktorzy. Teatr z technicznego punktu widzenia jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie takich elementów, które pozwolą osobom niewidomym swobodniej poczuć się w przestrzeni i poznać historię teatru za pomocą różnego rodzaju nośników. – Planujemy przeszkolenie 10 pracowników teatru, którzy będą udzielać wsparcia osobom niewidomym uczestniczącym w spektaklach i wydarzeniach kulturalnych bądź też osobom, które chciałyby poznać teatr od kulis – poinformował Leszek Skierski.
W ramach projektu „Objęcie działaniami Teatru Dramatycznego w Płocku osób niewidomych, dotąd nie uczestniczących w życiu kulturalnym Mazowsza”, sfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, powstanie informator – przewodnik po teatrze dla osób niewidomych. – Przy okazji wprowadzania spektakli z audiodeskrypcją do repertuaru chcemy, żeby osoby niewidome czuły się w teatrze komfortowo. Kadra teatru przejdzie szkolenie, które poprowadzą: Wojtek Grabarczyk, który jest osobą słabowidzącą i Beata Wiśniewska. Przewodnik po teatrze opracuje Mariusz Pogonowski – aktor, który ma duże doświadczenie w pracy z osobami niewidzącymi (m. in. prowadzi grupę teatralną Poligon Black, w której grają niewidzący aktorzy) – powiedziała Renata Nych. Przewodnik w formacie audio i w zapisie Braille`a będzie zawierał informacje o historii Teatru oraz wskazówki umożliwiające samodzielne poruszanie się po budynku. – Aby osoby niepełnosprawne zachęcić do korzystania z kultury, trzeba zapewnić im udogodnienia. Samo poruszanie się po Płocku jest już ułatwione. Komunikacja Miejska przeszkoliła kierowców i dostosowała siatkę połączeń. W teatrze też chciałbym móc spotkać fachową pomoc. Dotarcie do kasy czy szatni jest proste, ale już odnalezienie poszczególnych sal – nie. Premiery z audiodeskrypcją to jeszcze wyższy poziom, bo daje osobom niewidomym samodzielność. Liczba osób niewidomych, która by chciała przyjść do teatru, dzięki temu na pewno wzrośnie – powiedział Wojciech Grabarczyk.
Audiodeskrypcja przyda się również osobom starszym. – Kolejna grupa widzów to osoby funkcjonalnie niepełnosprawne, czyli starsze, które niedowidzą lub widzą słabo. Takich osób przybywa i do nich też należy przystosowywać ofertę kulturalną – dodał Jerzy Myszak, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia De Facto.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

„Nie tylko pejzaż” w Muzeum Mazowieckim

Dwóch artystów, dwie techniki malarskie, wspólny temat. Najnowsza wystawa w Muzeum Mazowieckim prezentuje prace Adama …

Płocki chór przywiózł z Włoch cztery złote medale

W Teatro Maruccino we włoskim Chieti spotkały się zespoły z całego świata biorące udział w …