Najnowsze informacje
fot. Archiwum

Polubili poezję Władysława Broniewskiego

55 recytatorów spotkało się 17 grudnia, w dzień urodzin Władysława Broniewskiego – ucznia Jagiellonki, na konkursie poświęconym jego poezji. Jury wysłuchało prezentacji gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Choć Władysław Broniewski jest najbardziej znanym płockim poetą, mody na jego wiersze raz przychodzą, raz odchodzą. Szczególnie miło więc, że tylu młodych ludzi zdecydowało się poznać jego poezję i wybrać z niej coś interesującego. W konkursie wzięło udział aż 55 uczniów – 30 gimnazjalistów i 25 licealistów.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Ewa Luma (Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego), Lena Szatkowska („Tygodnik Płocki”), pomysłodawczynie i organizatorki konkursu: Małgorzata Duch – wicedyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Płocku oraz Lilianna Siemiątkowska – nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku, zwracając szczególną uwagę na dobór repertuaru i interpretację tekstu. – Poziom był wysoki szczególnie wśród licealistów – oceniła przewodnicząca jury, Małgorzata Duch. Z roku na rok uczestnicy lepiej dobierają teksty, choć trudno nie polec, wybierając na przykład Bar pod zdechłym psem. Sporo kłopotów sprawił też Nocny gość, nawet jeśli sięgają po niego licealiści. Wśród takiej ilości recytatorów wiersze się powtarzały, Filip Drabik z III Liceum wybrał Młodość. Ten sam wiersz ładnie zinterpretowała Maja Borowska z Małachowianki. O Ulicy Miłej (wciąż na topie, choć trudna) opowiedziały Zuzanna Batka i Anna Grębosz.
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce przyznano Justynie Przybyszewskiej z Gimnazjum nr 6 im. Profesora Władysława Szafera w Płocku za wiersz z cyklu Anka, II nagrodę otrzymała Lukrecja Gryckiewicz z Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupnie za Wiersze o wczesnej wiośnie pisane późną jesienią, a III – Nela Motylewska Białek z Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Płocku za Zegary. Wyróżnienia: Łukasz Kaniecki z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie, za wiersz Po co żyjemy, Martyna Kusa z Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Płocku, za Najbliższą ojczyznę, Łucja Obidowska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie, za wiersz Poezja, Kinga Paradowska z Gimnazjum nr 6 im. Profesora Władysława Szafera w Płocku, za Pokój numer 2, Alicja Pietruszewska z Gimnazjum im. Generała Józefa Hallera w Szczawinie Kościelnym, za wiersz Poranek dziewczyny. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce otrzymał Jacek Cholewiński z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły za Zielony wiersz. II ex equo: Krzysztofa Warda za Ostatnią wojnę oraz Mateusz Zdanowski za Przypływ, obaj z III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Płocku. III miejsce otrzymała Zuzanna Batka z III Liceum Ogólnokształcącego w Płocku, za wiersz Ulica Miła. Wyróżnienia: Maja Borowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego za Młodość, Monika Kołodziejska za Zielony wiersz, Natalia Smyczyńska za Elegię o śmierci Ludwika Waryńskiego z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły.
Uczestnicy konkursy obejrzeli też film biograficzny o Broniewskim.
Nagrody ufundowali: prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, dyrektor Książnicy im. Władysława Broniewskiego Joanna Banasiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Płocku Mirosław Piątek. Za rok odbędzie się jubileuszowa, 10 edycja konkursu. (lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Płoccy chórzyści podbijają Azję

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wspaniale zaprezentowali się na kolejnym międzynarodowym festiwalu. Tym razem świętowali …

Wystawa w Galerii Kreatywnej

Płock kilkakrotnie gościł księdza poetę Jana Twardowskiego. Najczęściej przyjeżdżał do Książnicy Płockiej w towarzystwie krytyka …