Płockie Muzuem z nagrodą

94 wystawy, projekty i wydawnictwa oceniono w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. W kategorii „Wydawnictwa muzealne” II miejsce zajął album „Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Nagrody wręczono podczas gali w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego.
W XII edycji konkursu „Wierzba” wzięło udział 9 wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea, 21 wystaw zorganizowanych przez duże placówki, 19 muzealnych projektów otwartych, 19 projektów edukacyjnych i 26 wydawnictw. – To państwo podnieśli atrakcyjność tych miejsc. Dziękuję z serca za interesującą zachętę do obcowania z szeroko rozumianą kulturą i sztuką Mazowsza – powiedział wręczając nagrody marszałek Adam Struzik.
Wśród najciekawszych wystaw zorganizowanych przez mniejsze muzea najlepsza okazała się ekspozycja „Nić łącząca przeszłość z teraźniejszością” Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, prezentująca m.in. wielkie krosna z fabryki lnu. W kategorii większych muzeów zwyciężyła ekspozycja „Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca” Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. To naturalnej wielkości rekonstrukcja komory grobowej Merefnebefa, bardzo bogato zdobionej. W kategorii „Muzealny projekt edukacyjny” I miejsce zajęły lekcje „Pieniądz to nie wszystko. Najstarsze środki płatnicze na terenach Polski” Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. W kategorii „Muzealny projekt otwarty” zwyciężył „Pruszkowski Tydzień z Niepodległą” Muzeum DULAG 121 w Pruszkowie, w którego programie znalazły się warsztaty, spacery historyczne, wykłady, wystawy oraz gry miejskie i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Wydawnictwa muzealne były w tym roku reprezentowane bardzo obficie. Tym bardziej cieszy wiadomość, że album „Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku” autorstwa Marioli Adamskiej, Michała Burdzińskiego, Anny Dylickiej, Mariusza Andrzeja Kaprzaka, Barbary Rydzewskiej, Leonarda Sobieraja, Małgorzaty Szadkowskiej, Grażyny Tryki otrzymał II nagrodę. Podzielił się nią z publikacją wydaną przez Muzem Łazienki Królewskie w Warszawie pt. „Gdy Europa mówiła po francusku” Marca Fumaroli. Pierwszą nagrodę przyznano wydawnictwu „Muzea uczelniane. Katalog” pod red. dr. hab. Huberta Kowalskiego, dr. n. med. Magdaleny Grassmann, dr n. med. Marka Bukowskiego, mgr Joanny Ślagi, mgr Marty Piszczatowskiej z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego i wiceprezes Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich podkreślił, że mazowieckie placówki muzealne są na bardzo wysokim poziomie, a Płock był w pewnym momencie nawet stolicą mazowieckiego muzealnictwa.
Organizatorem konkursu był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

(lesz)
fot. Waldemar Lawendowski

Zobacz kolejny artykuł

PTPT podsumowało rok 2018

To był wyjątkowy rok dla Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Stowarzyszenie utworzone przez społeczników obchodziło półwiecze …