Płocka Orkiestra Symfoniczna zagra z Guthmanem i Kulibaevem

Po niezwykle energetyzującym koncercie POS z udziałem pianisty Waldemara Malickiego, czas na spokojniejsze klimaty. W bazylice katedralnej usłyszymy utwory siedemnastowiecznego kompozytora Marcina Mielczewskiego. Koncert odbędzie się w sobotę, 2 lutego. Na jazzowe spotkanie z Garym Guthmanem POS zaprasza w piątek, 8 lutego. 22 lutego w Płocku wystąpi laureat XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Erzhan Kulibaev.
W programie koncertu muzyki dawnej są kompozycje „Vesperae Dominicales”, „Credidi”, „Nisi Dominus”, „Lauda Jerusalem”, „Laetatus Sum” i canzony Marcina Mielczewskiego. Ten uznany kompozytor był kapelmistrzem Karola Ferdynanda Wazy, biskupa wrocławskiego i płockiego. Zmarł w roku 1651 w Warszawie.
W katedrze wystąpią: sopranistki Aldona Bartnik i Aleksandra Turalska, kontratenorzy Matthew Venner i Piotr Łykowski, tenorzy Maciej Gocman i Benjamin Glaubitz, basy Tomaš Kral i Jaromir Nosek oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją założyciela Andrzeja Kosendiaka. Działający od 2012 roku zespół specjalizuje się w wykonawstwie historycznym i rzadko prezentowanym repertuarze z Europy Środkowej. Wykonuje przede wszystkim muzykę polskiego renesansu i baroku. Jego trzon stanowią wybitni instrumentaliści i śpiewacy z krajów europejskich (Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec). Organizatorami koncertu są POS i Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego. Wstęp wolny.
8 lutego POS zaprasza do sali koncertowej PSM na przeboje legend muzyki jazzowej, m.in. Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona i Glenna Millera, a także autorskie kompozycje trębacza Gary’ego Guthmana.
Gary Guthman pochodzi z Portland. Swoją muzyczną przygodę z trąbką rozpoczął jako dziewięciolatek. W latach 70. pracował w Kanadzie, na stanowisku pierwszego trębacza w Edmonton Symphony Orchestra. Jako solista występował z Tom’em Jones’em i Paul’em Anką oraz ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie i USA (m. in. New York Pops Orchestra w Carnegie Hall w Nowym Jorku). W 2002 roku otrzymał nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i aktor rewii muzycznej Forewer Swing.
Guthman jest twórcą autorskich spektakli: „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” oraz „Master and Margarita”, z którymi podróżuje po całym świecie. W 2018 roku wydał dwupłytowy album „Salute to Swing!”, zawierający aranżacje przebojów legend muzyki jazzowej autorstwa Guthmana i Ricka Wilkinsa. Od 2008 roku mieszka z żoną, harfistką Małgorzatą Zalewską, w Warszawie.
Z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpią: Gary Guthman – trąbka, flugerhorn, Sasha Strunin – wokal, Filip Wojciechowski – piano, Paweł Pańta – bas, Cezary Konrad – drums. Muzyków poprowadzi dyrygent związany m.in. z Filharmonią Kaliską Jacek Pawełczak. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie POS.
22 lutego Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Vladimira Kiradijeva wykona Suitę amerykańską op. 98a Dvořáka, Suitę z musicalu „West Side Story” Bernsteina oraz Suitę „Catfish Row” z opery „Porgy and Bess” Gershwina. Gwiazdą koncertu „W barwach amerykańskich” będzie skrzypek Erzhan Kulibaev z Kazachstanu. Wykona Koncert skrzypcowy Samuela Barbera. Zagra na stradivariusie z 1722 r.
Erzhan Kulibaev rozpoczął naukę w Republikańskiej Specjalnej Szkole Muzycznej dla Utalentowanych Dzieci w Ałma-Acie. Jego nauka i kariera szybko nabrały tempa – w wieku 12 lat przeniósł się do Centralnej Specjalnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Teraz zbiera laury na międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Zwyciężył między innymi w Jekaterynburgu, Lizbonie, Nowosybirsku, Berlinie i Buenos Aires. W 2011 r. podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymał wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne.
Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie POS lub na www.bilety24.pl

(lesz)
fot. archiwum POS

Zobacz kolejny artykuł

„Tamarze” nie pozwolimy na wojaże

Z dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonardem Sobierajem rozmawia Lena Szatkowska Nie minął rok od …