Płocka Orkiestra Symfoniczna zagra z Guthmanem i Kulibaevem

Po niezwykle energetyzującym koncercie POS z udziałem pianisty Waldemara Malickiego, czas na spokojniejsze klimaty. W bazylice katedralnej usłyszymy utwory siedemnastowiecznego kompozytora Marcina Mielczewskiego. Koncert odbędzie się w sobotę, 2 lutego. Na jazzowe spotkanie z Garym Guthmanem POS zaprasza w piątek, 8 lutego. 22 lutego w Płocku wystąpi laureat XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Erzhan Kulibaev.
W programie koncertu muzyki dawnej są kompozycje „Vesperae Dominicales”, „Credidi”, „Nisi Dominus”, „Lauda Jerusalem”, „Laetatus Sum” i canzony Marcina Mielczewskiego. Ten uznany kompozytor był kapelmistrzem Karola Ferdynanda Wazy, biskupa wrocławskiego i płockiego. Zmarł w roku 1651 w Warszawie.
W katedrze wystąpią: sopranistki Aldona Bartnik i Aleksandra Turalska, kontratenorzy Matthew Venner i Piotr Łykowski, tenorzy Maciej Gocman i Benjamin Glaubitz, basy Tomaš Kral i Jaromir Nosek oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją założyciela Andrzeja Kosendiaka. Działający od 2012 roku zespół specjalizuje się w wykonawstwie historycznym i rzadko prezentowanym repertuarze z Europy Środkowej. Wykonuje przede wszystkim muzykę polskiego renesansu i baroku. Jego trzon stanowią wybitni instrumentaliści i śpiewacy z krajów europejskich (Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec). Organizatorami koncertu są POS i Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego. Wstęp wolny.
8 lutego POS zaprasza do sali koncertowej PSM na przeboje legend muzyki jazzowej, m.in. Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona i Glenna Millera, a także autorskie kompozycje trębacza Gary’ego Guthmana.
Gary Guthman pochodzi z Portland. Swoją muzyczną przygodę z trąbką rozpoczął jako dziewięciolatek. W latach 70. pracował w Kanadzie, na stanowisku pierwszego trębacza w Edmonton Symphony Orchestra. Jako solista występował z Tom’em Jones’em i Paul’em Anką oraz ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie i USA (m. in. New York Pops Orchestra w Carnegie Hall w Nowym Jorku). W 2002 roku otrzymał nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i aktor rewii muzycznej Forewer Swing.
Guthman jest twórcą autorskich spektakli: „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” oraz „Master and Margarita”, z którymi podróżuje po całym świecie. W 2018 roku wydał dwupłytowy album „Salute to Swing!”, zawierający aranżacje przebojów legend muzyki jazzowej autorstwa Guthmana i Ricka Wilkinsa. Od 2008 roku mieszka z żoną, harfistką Małgorzatą Zalewską, w Warszawie.
Z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpią: Gary Guthman – trąbka, flugerhorn, Sasha Strunin – wokal, Filip Wojciechowski – piano, Paweł Pańta – bas, Cezary Konrad – drums. Muzyków poprowadzi dyrygent związany m.in. z Filharmonią Kaliską Jacek Pawełczak. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie POS.
22 lutego Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Vladimira Kiradijeva wykona Suitę amerykańską op. 98a Dvořáka, Suitę z musicalu „West Side Story” Bernsteina oraz Suitę „Catfish Row” z opery „Porgy and Bess” Gershwina. Gwiazdą koncertu „W barwach amerykańskich” będzie skrzypek Erzhan Kulibaev z Kazachstanu. Wykona Koncert skrzypcowy Samuela Barbera. Zagra na stradivariusie z 1722 r.
Erzhan Kulibaev rozpoczął naukę w Republikańskiej Specjalnej Szkole Muzycznej dla Utalentowanych Dzieci w Ałma-Acie. Jego nauka i kariera szybko nabrały tempa – w wieku 12 lat przeniósł się do Centralnej Specjalnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Teraz zbiera laury na międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Zwyciężył między innymi w Jekaterynburgu, Lizbonie, Nowosybirsku, Berlinie i Buenos Aires. W 2011 r. podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymał wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne.
Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie POS lub na www.bilety24.pl

(lesz)
fot. archiwum POS

Zobacz kolejny artykuł

PTPT podsumowało rok 2018

To był wyjątkowy rok dla Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Stowarzyszenie utworzone przez społeczników obchodziło półwiecze …