Oto lekarze

Według autora książki „Ecce Medicus” Jarosława Waneckiego najważniejsze w relacji z pacjentem jest słowo. Pierwsze zdanie podczas wstępnej wizyty bywa najtrudniejsze, a prawdziwy lekarski autorytet potrafi przekonać pacjenta, by stosował się do zaleceń nawet wtedy, gdy wydaje się, że nic mu nie dolega. Publikacja honoruje polskich lekarzy, laureatów przyznawanego za wybitne zasługi dla medycyny Medalu ,,Gloria Medicinae”. Wśród nich są m. in.: nefrolog Marek Świtalski z Płocka, ordynator Oddziału Neurologicznego WSZ w Płocku Grażyna Lessyng-Pawłowska czy Teodor Słomiński z Wyszogrodu.
– Pisząc teksty chciałem pokazać dzieje zawodu lekarza na przestrzeni tych stu lat. Medycyna w tym czasie dokonała ogromnych postępów, ale mnie bardziej od kolejnych odkryć interesowali ludzie, ich postawy, motywy, umiejętności. Chciałem pokazać człowieka, który mierząc się z wieloma dylematami współczesnych mu czasów stawia pacjenta na pierwszym miejscu – mówi Jarosław Wanecki.
18 esejów nie tylko przywołuje najwybitniejszych medyków. To jednocześnie rozważania autora na temat pracy lekarzy w świetle stuletniej historii zawodu i wielu dylematów, z którymi się mierzyli: począwszy od etycznych, moralnych, naukowych i prawnych, aż po te historyczne. W tekście otwierającym wydawnictwo zatytułowanym „Pierwszy lek” przypomniany został profesor Jan Nielubowicz, który wierzył, że siła lekarskiego słowa jest ogromna. Leczy i naucza, a gdy pochodzi „z prawdziwej wiedzy i chęci pomocy choremu, ma rzeczywistą skuteczną siłę”.
Esej „Kobieca ręka” to krótka historia kobiet – lekarzy.

(lesz)
fot. (m.a)

Zobacz kolejny artykuł

PTPT podsumowało rok 2018

To był wyjątkowy rok dla Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Stowarzyszenie utworzone przez społeczników obchodziło półwiecze …