Operowa klasyka

Solistami pierwszego wiosennego koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej będą sopranistka Iwona Hossa i tenor Tadeusz Szlenkier. W programie: arie, duety, uwertury i intermezza z oper Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Leoncavalla, Gounoda.
Iwona Hossa debiutowała partią Violetty w „Traviacie” G. Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jest laureatką Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach, III nagrody oraz specjalnej Nagrody Mozartowskiej na 6. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. Zdobyła również Bursztynowy Pierścień za rolę Konstancji w „Uprowadzeniu z Seraju” W. A. Mozarta, Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za rolę Hanny w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki. Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, Gabriel Chmura, Charles Dutoit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, John Neschling, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit. Brała udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w festiwalu operowym w Carcassonne we Francji, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwalu Rossiniego w Pesaro we Włoszech.
Artystka ma w repertuarze kilkadziesiąt partii operowych, a także operetkowych oraz oratoryjno-kantatowych. Posiada bogaty repertuar pieśni. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Marka Jasińskiego i Pawła Serafińskiego. Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe, m.in. Stabat Mater i Litania do Marii Panny K. Szymanowskiego (nominowana do nagrody Grammy 2009), Siedem Bram Jerozolimy i Lieder der Vergaenglichkeit Krzysztofa Pendereckiego. Wzięła udział w nakręconym przez BBC „Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz”, który został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii „najlepszy program poświęcony sztuce”. Wykłada śpiew solowy na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Tenor Tadeusz Szlenkier pochodzi z Warszawy. Jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów wokalno-aktorskich na Yale University w Stanach Zjednoczonych. Kształcił się u Romana Węgrzyna i Richarda Crossa. W 2005 roku zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Od 2010 roku występuje w bydgoskiej Operze Nova, w najważniejszych rolach tenora lirycznego. Wykonuje również dzieła oratoryjne. W 2008 roku na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej wziął udział w koncertowym wykonaniu opery Cherubiniego „Lodoďska” w ramach XII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Nagranie nominowano do prestiżowej Nagrody Muzycznej Fryderyk. W 2008 roku zaśpiewał partię Pasterza w „Królu Rogerze” Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale on Hudson. W 2012 roku wystąpił jako Idomeneo w operze Mozarta w Teatro Municipal w Limie w Peru, a we wrześniu 2015 roku kreował partię Pinkertona w „Madame Butterfly” podczas Festiwalu Operowego Marii Biesu w Kiszyniowie w Mołdawii. W tym samym roku ukazała się solowa płyta artysty „Parlami d’amore” z najpiękniejszymi pieśniami neapolitańskimi.
Obecnie solista występuje w partii Księcia w operze „Rusałka” i partii Rudolfa w „Cyganerii” – produkcjach Opery Nova w Bydgoszczy. W październiku odbyła się premiera opery „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w reżyserii Barbary Wysockiej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie kreował rolę Erosa.
Tadeusz Szlenkier jest honorowym ambasadorem SM i swoją działalnością koncertową wspiera walkę ze stwardnieniem rozsianym.
Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi dyrygent Sławomir Chrzanowski. Koncert odbędzie się 23 marca. Bilety w cenie 45 zł są już do nabycia w kasie POS.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Rozpoczyna się 42. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed melomanami inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (21 września). W interpretacji znakomitej pianistki młodego pokolenia …

Portret rodzinny z uśmiechem

– W pracy z naszą młodzieżą doświadczamy wielu niezapomnianych chwil. W większości są to chwile …