„Nie tylko pejzaż” w Muzeum Mazowieckim

Dwóch artystów, dwie techniki malarskie, wspólny temat. Najnowsza wystawa w Muzeum Mazowieckim prezentuje prace Adama Papkego i Anatola Martyniuka. Akwarele i oleje to efekt artystycznych podróży.
Piękna i niezwykle kolorowa ekspozycja jest hołdem złożonym malarstwu pejzażowemu. Jeśli do wdzięcznego dla widza tematu dodać świetny warsztat, otrzymamy wystawę, którą można polecić wszystkim. Utrwalone na obrazach widoki Lwowa, Krakowa, Toskanii, Piemontu czy Bieszczad zachęcają do wakacyjnych wypraw. Jest również Płock – z Wisłą i Małachowianką. Jeden z najładniejszych, jakie powstały, obrazów inspirowanych naszym miastem – akwarelę pod tytułem „Wisła pod Płockiem” Adama Papkego już zarezerwowano.
Autor prac olejnych, Anatol Martyniuk, urodził się w 1960 roku w Krzemieńcu na Wołyniu. Studia artystyczne ukończył we Lwowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz akwarelą. Jako członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich brał udział w prestiżowych wystawach, m.in. Międzynarodowym Biennale Akwareli-Castra-2015 w Słowenii, Międzynarodowej Wystawie Akwareli ECWS-Salamanca w Hiszpanii, Międzynarodowej Wystawie Akwareli Emmerich am Rhein w Niemczech. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych na Ukrainie, w Polsce, Francji, Niemczech i we Włoszech. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. O swojej pracy twóczej artysta mówi, że to walka toczona z emocjami i z samym sobą. Zawsze zostawia w obrazach czastkę swojego serca. – Staram się łapać fragmenty życia, a zachwyt nad nim zatrzymać w pracach. Na wystawie przyciąga uwagę piękny, impresjonistyczny obraz „Rynek w deszczu”. Urzekają: cykl „Cztery pory roku”, obrazy „Wieczór w Toskanii” i „Lwowskie zaułki”.
Drugi z autorów ekspozycji, Adam Papke, jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego, na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Zajmuje się też fotografią oraz projektowaniem graficznym. Brał udział w licznych plenerach. Swoje prace pokazywał m.in. na Międzynarodowej Wystawie Akwareli ECWS, Nordisk Akvarell – Klevfos, Międzynarodowej Wystawie Akwareli – Salon d’ete Lausanne w Szwajcarii, w Cordobie, Seulu, Vancouver, Avignonie, Hong Kongu, we Włoszech oraz w Słowenii.
Akwarele Papkego wykonane w trudnej, wymagającej precyzji i niepozostawiającej miejsca na wahanie technice, charakteryzuje niebywałe wyczucie koloru. Plamy błękitu tworzą niebo w „Morzu Tyrreńskim“. Zieleń i brąz dominują w obrazie „Moja Katalonia”. Prace z plenerów („Monferrato”, „Terracina”) przeplatają się z widokami toruńskiej starówki. „Abonenci Szwederowa” świadczą o poczuciu humoru artysty. Kto nie był na otwarciu wystawy i nie spotkał autora, może zobaczyć go na obrazie „Autoportret z kotem”.
Wystawa „Nie tylko pejzaż” czynna będzie do 29 lipca.

(lesz)
fot. z katalogu

Zobacz kolejny artykuł

Zimowe propozycje Książnicy Płockiej

Na doroczną wystawę zdjęć członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy oraz promocję najnowszego wydawnictwa …