Młodzi mistrzowie recytacji

Amelia Tomaszewska, Magdalena Brygier i Laura Szewczyk to niekwestionowane zwyciężczynie tegorocznej czterdziestej już edycji konkursu. Finał odbył się w Książnicy Płockiej, a poprzedziły go eliminacje rejonowe w: Gąbinie, Gostyninie, Kutnie, Łęczycy, Płocku, Sannikach, Sierpcu i Żychlinie. Uczestniczyło w nich ponad 300 recytatorów.
Jury konkursu przewodniczyli aktorzy Hanna Chojnacka-Gościniak (szkoły podstawowe) i Jacek Mąka (gimnazjaliści), nie kryjąc uznania dla młodych wykonawców. Ta edycja była wyjątkowa. W stulecie niepodległości organizatorzy (Książnica Płocka) oczekiwali wyboru tekstów, które mówiłyby o ważnych w historii Polski wydarzeniach, patriotyzmie, bohaterstwie, walce o wolność.
W takim repertuarze sprawdzili się klasycy. W młodszej grupie wybierano utwory Janczarskiego, Oppmana, Konopnickiej, Bełzy. Starsi sięgali po twórczość Żeromskiego, Mickiewicza, Asnyka, Sienkiewicza i Orzeszkowej. Nie tylko przecież w lekturach, ale i w pamięci pokoleń przetrwały karty „Nad Niemnem”, a na nich mistrzowskie opisy pożegnań z tymi, którzy poszli bić się o Niepodległą w styczniowym powstaniu (ten fragment przypomniała Karolina Adamska) czy dramatyczny dialog Zygmunta Korczyńskiego z matką (Aleksandra Suska). Nie mogło zabraknąć „Latarnika” (Weronika Lendzion) i „Pana Wołodyjowskiego” (Aleksander Napieracz).
Zdobywczyni pierwszej nagrody Laura Szewczyk znakomicie wybrała i interpretowała korespondujące ze sobą fragmenty utworu noblistki Swietłany Aleksiejewicz: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” oraz „Utwór o matce i ojczyźnie” Bożeny Umińskiej-Keff. Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety powstańczej Warszawy – „Byłeś jak wielkie stare drzewo” przypomniała Maria Turkowska. W jej wykonaniu usłyszeliśmy też gawędę harcerską z „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Wśród poetów nie zabrakło Herberta, Szymborskiej, Broniewskiego, Słońskiego.
Trudny repertuar wybrała Oliwia Szadkowska. Fragment prozy Ligockiej „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” połączyła ze znanym wierszem Kasprowicza „Rzadko na moich wargach”, w obu zachowując dramaturgię. Zadowolenia z werdyktu jury nie krył Adam Migdalski. Coroczny finalista tym razem wyjechał z nagrodą. Jego interpretacja ostatniej sceny „Pana Wołodyjowskiego” pozostanie w pamięci słuchaczy na długo. Pan Michał deklaruje przecież „ni szmaty białej nie zatknę” wpisując się w ciąg rycerzy wiernych do końca sprawie.
W I grupie wiekowej (kl. I-III) II nagrodę otrzymał Adam Dudziński (SP nr 3 w Sierpcu), III – Jan Hakało (SP nr 9 w Kutnie). Wyróżnienia: Marika Piechocka (SP w Słubicach), Bartosz Lewandowski (SP nr 3 w Gostyninie), Julia Gumińska (SP nr 3 w Sierpcu). Wśród uczestników z klas IV-VII II nagrodę przyznano Sandrze Łęckiej (SP w Kapturach), III – Elizie Gabryelczak. Wyróżnienia: Małgorzata Nowakowska (SP w Siedlcu), Miłosz Żbikowski (SP nr 21 w Płocku), Krystian Kurkowski (SP w Trębkach), Sabina Kucharczyk (SP nr 9 w Kutnie). W najstarszej grupie wiekowej II nagrodę dostał Adam Migdalski (Gimnazjum w Lucieniu), III – Michalina Dobaczewska (Gimnazjum w Sannikach). Wyróżnienie otrzymały: Maria Turkowska (Gimnazjum w Topoli Królewskiej), Weronika Lendzion (Gimnazjum w Gąbinie), Karolina Adamska (SP, oddz. gimnazjalny w Nowej Górze), Natalia Grądziel (Gimnazjum w Lucieniu).
Wysoki poziom konkursu podkreślał Jacek Mąka: – Niektórzy naprawdę mnie poruszyli, dokonali świadomego wyboru repertuaru. Wiele tekstów fascynowało swoją aktualnością. Małe niedociągnięcia dykcyjne i kłopoty z akcentem nie zmieniły pozytywnego obrazu – podsumował.
Finaliści otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Płocka i Starostwo Powiatowe.

(lesz)
fot. archiwum KP

Zobacz kolejny artykuł

Rozpoczyna się 42. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed melomanami inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (21 września). W interpretacji znakomitej pianistki młodego pokolenia …

Portret rodzinny z uśmiechem

– W pracy z naszą młodzieżą doświadczamy wielu niezapomnianych chwil. W większości są to chwile …