Mira wraca do teatru

Gwiazda międzywojennego kabaretu, ulubienica warszawskiej publiczności, aktorka tetaralna i filmowa, a po wojnie – dyrektorka sławnego „Mazowsza” Mira Zimińska-Sygietyńska jest bohaterką monodramu, którego prapremiera odbędzie się 30 listopada na Scenie Kameralnej płockiego teatru. W roli Miry wystąpi Magdalena Tomaszewska.
Karierę wróżono jej już w Płocku. Nieomal wychowana w teatrze Mania Burzyńska zadebiutowała w roli dziecka w sztuce Zapolskiej „Ich czworo”. Później ta sama Zapolska przyniosła jej szczęście w Warszawie. Tytułowa rola w „Pannie Maliczewskiej” w reżyserii Stanisławy Perzanowskiej na scenie Teatru Ateneum w 1932 roku nie przeszła bez echa. Po roku Mira zwróciła uwagę jako Juliasiewiczowa w „Moralności pani Dulskiej” w Teatrze Aktora.
Okres „terminowania” w Płocku wykorzystała dobrze. Statystowała i uczyła się tajników zawodu na deskach teatru i w objazdach. Wspominała: „Po tańcu przyszła kolej na śpiew. Podpatrywałam panią Marię Mariewską, jak ona to robi. To była aktorka, która grała u nas wszystkie sztuki, szczególnie te śpiewane. Wkrótce umiałam wszystkie piosenki Mariewskiej na pamięć, tudzież wszystkie figury potrafiłam odtańczyć, dlatego nazwano mnie mała Mariesia. W antrakcie zawsze mówili: Mania zaśpiewa, a ja udając Mariewską, śpiewałam śliczne piosenki. Edukację wokalną uzupełniałam w kościele. Często chodziłam do fary, bo śpiewałam tam na chórze.”
W 1912 roku zagrała Isię w „Weselu” i jeszcze kilka drobnych ról. Oficjalny angaż dostała na sezon 1918/1919 wraz z ówczesnym mężem, muzykiem Janem Zimińskim. Po jej pierwszych „zawodowych” występach prasa pisała, że ma talent niezaprzeczalny i „przy pracy stałej wróżyć jej można duże powodzenie na deskach scenicznych”.
Żeby pomóc młodym artystom urządzono benefis, z którego dochód przeznaczony był na ich dalsze kształcenie. Premiera wodewilu „Skalmierzanki” z tekstem Jana Nepoumucena Kamińskiego odbyła się 22 lutego 1919 roku.

(l.)
fot. Dorota Cempura

Zobacz kolejny artykuł

PTPT podsumowało rok 2018

To był wyjątkowy rok dla Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Stowarzyszenie utworzone przez społeczników obchodziło półwiecze …