Najnowsze informacje

Maski rozdane

Sylwia Krawiec, Szymon Cempura, Łukasz Mąka, Stefan Friedmann to twórcy teatru nagrodzeni w tym roku Srebrną Maską. Aktor Marek Walczak, trzykrotny laureat nagrody, odebrał Złotą Maskę, a akustyk Krzysztof Wierzbicki – Małą Złotą Maskę. Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru uświetniła prapremiera sztuki Ladislava Fuksa „Myszy Natalii Mooshaber”. W spektaklu zagrali wszyscy nagrodzeni aktorzy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru płocki zespół przygotował „Myszy Natalii Mooshaber” w adaptacji i reżyserii Marka Mokrowieckiego, ze scenografią Mariana Fiszera. Część oficjalną obchodów rozpoczął dyrektor Marek Mokrowiecki. Odczytał orędzie na MDT, którego autorem jest w tym roku aktor, pisarz, reżyser, współzałożyciel Théâtre de Complicité Simon McBurney.
Autor podkreślił m. in., że teatr nie przeminie: (…) Ponieważ teatr jest miejscem – mam ochotę powiedzieć schronieniem – gdzie ludzie gromadzą się i natychmiast tworzą wspólnotę. Tak jak robiliśmy to zawsze. Wszystkie teatry są wielkości pierwszych wspólnot ludzkich liczących od 50 do 14 000 osób. Od koczowniczej karawany – do jednej trzeciej mieszkańców starożytnych Aten. Ale, ponieważ teatr istnieje wyłącznie w teraźniejszości, rzuca on także wyzwanie temu katastroficznemu spojrzeniu na czas. Chwila obecna jest zawsze myślą przewodnią teatru. Jej znaczenie budowane jest w akcie zbiorowym między aktorem a publicznością. Nie tylko tutaj, ale teraz. Tu i teraz. Bez wykonania aktora publiczność nie uwierzyłaby. Bez tej wiary spektakl nie byłby spektaklem. Śmiejemy się w tej samej chwili. Jesteśmy poruszeni w tej samej chwili. Zapiera nam dech ze zdziwienia w tej samej chwili. Milczymy wstrząśnięci w tej samej chwili. I w tej samej chwili poprzez dramat odkrywamy najgłębszą prawdę: granica naszej własnej świadomości, którą uważaliśmy za najbardziej prywatny z podziałów pomiędzy nami, również nie istnieje. Dzielimy świadomość. Nie powstrzymają nas. Powrócimy każdej nocy. Każdej nocy aktorzy i publiczność ponownie się zgromadzą i ponownie zostanie wystawiony ten sam dramat”.
Prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, Jarosław Wanecki ogłosił laureatów Srebrnych Masek. W jubileuszowym roku 50-lecia PTPT kapituła przyznała aż pięć wyróżnień. Srebrne Maski otrzymali: Sylwia Krawiec za role w spektaklach „Nosorożec”, „Kopciuszek” i „Prawda”, ze szczególnym uwzględnieniem swobodnego kontaktu z publicznością w farsie „Szalone nożyczki”; Szymon Cempura – doktor Stockman we „Wrogu ludu” i Michel w „Prawdzie”, Łukasz Mąka, czyli Tonio z „Szalonych nożyczek”; Stefan Friedmann za wieloletnią współpracę z płockim teatrem, reżyserię i lokalne akcenty w farsie „Szalone nożyczki”. Marek Walczak za rolę Berengera w „Nosorożcu” i drukarza Aslaksena we „Wrogu ludu” otrzymał Złotą Maskę. Małą Złotą Maskę odebrał akustyk Krzysztof Wierzbicki, od wielu lat związany z płocką sceną.
Gratulacje, kwiaty i życzenia twórcom płockiego teatru złożyli: prezydent Andrzej Nowakowski, posłanka Elżbieta Gapińska, przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski. W imieniu marszałka Adama Struzika i Samorządu Województwa Mazowieckiego – szef delegatury Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Kominek.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

„Nie tylko pejzaż” w Muzeum Mazowieckim

Dwóch artystów, dwie techniki malarskie, wspólny temat. Najnowsza wystawa w Muzeum Mazowieckim prezentuje prace Adama …

Płocki chór przywiózł z Włoch cztery złote medale

W Teatro Maruccino we włoskim Chieti spotkały się zespoły z całego świata biorące udział w …