Najnowsze informacje

Lutowe wydarzenia w Muzeum Mazowieckim

Otwarciem wystawy poplenerowej „Śladami Władysława Podkowińskiego” Muzeum Mazowieckie rozpocznie luty. W tym miesiącu także odbędzie się pierwszy z tegorocznych koncertów cyklu Sygnał/Szum, a w Muzeum Żydów Mazowieckich zobaczymy filmy w ramach pokazów pofestiwalowych 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.
1 lutego o godz. 17.00 zaplanowano wernisaż wystawy poplenerowej „Śladami Władysława Podkowińskiego”. Prace powstałe podczas wrześniowego pleneru w Pałacu w Chrzęstnem pokażą: Jan Bresiński, Jan Brodziak, Jolanta Caban, Bartłomiej Jarmoliński, Czesław Połoński, Krzysztof Ryfa, Olga Sienko, Natalia Wegner, Mateusz Wyczółkowski. O godzinie 18.00 w MŻM o losach płockiej społeczności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej opowie Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Pierwszym gościem cyklu koncertowego Sygnał/Szum w 2018 roku będzie Grupa Etyka Kurpina, czyli producent muzyczny Adam Frankiewicz eksplorujący technikę kolażu audio z wykorzystaniem próbek wyciętych z taśm magnetofonowych, kaset VHS, starych słuchowisk radiowych i telewizji. Tło zdarzeń dźwiękowych stanowią nagrania terenowe, improwizacje na pętlach taśmowych i sprzężenia zwrotne, na żywo montowane przy użyciu magnetofonów (3 lutego, godz. 19.00).
Dokument „Bente i Olek” z 2015 roku, MŻM wyświetli 6 lutego o godz. 18.00. Film w reżyserii Andrzeja Titkowa ma dwoje głównych bohaterów. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym, zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente z kolei przyszła na świat w Oslo, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Obecnie mieszkają we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła blask synagodze pod Białym Bocianem. Aleksander jest przewodniczącym wrocławskiej społeczności żydowskiej. Film zobaczymy w ramach pokazów pofestiwalowych 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.
13 lutego Muzeum Mazowieckie zaprasza na spotkanie dla liceów w ramach cyklu „Muzeum Młodych”. Uczestnicy wysłuchają prelekcji Aleksandry Blonki-Drzażdżewskiej, pracownika Działu Sztuki MMP: „Młoda Polska. Fenomen”, po czym udadzą się na ekspozycję, do muzealnej Galerii Malarstwa i Rzeźby, aby z pomocą kart edukacyjnych przyjrzeć się młodopolskim dziełom.
Spotkanie zaplanowane zostało dwukrotnie: o godz. 10.00 i o godz. 13.00. Zapisy odbywają się pod numerami telefonu: 24 364 70 72/73. Ilość miejsc jest ograniczona.
13 lutego w MŻM wystąpi grupa teatralna Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki w spektaklu „Królestwo Wszechwanny” Hanocha Levina. Przedstawienie składa się z ponad trzydziestu etiud, całość trwa blisko dwie godziny z przerwą. „Królestwo…” zostanie zagrane dwa razy: 13 lutego (godz. 18.00) i 15 lutego (godz. 19.00).

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Płoccy chórzyści podbijają Azję

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wspaniale zaprezentowali się na kolejnym międzynarodowym festiwalu. Tym razem świętowali …

Wystawa w Galerii Kreatywnej

Płock kilkakrotnie gościł księdza poetę Jana Twardowskiego. Najczęściej przyjeżdżał do Książnicy Płockiej w towarzystwie krytyka …