Najnowsze informacje

Książnica Płocka zaprasza w maju

Noc Muzeów z Hanką Ordonówną, Marią Curie-Skłodowską i odważnymi płocczankami z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego i Służby Narodowej Kobiet Polskich, wystawa literacko-artystyczna poświęcona twórczości Zbigniewa Herberta i XL edycja konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem” to wydarzenia przygotowane przez Książnicę Płocką w maju. Prezentowana w sali kolumnowej ekspozycja „Niepodległość jest Kobietą!” będzie czynna jeszcze tylko 5 dni.
19 maja o godz. 12.00 w Chotomku odbędzie się „Angielska herbatka u Kubusia Puchatka. Let’s meet in a Hundred Acre Wood”. Spotkanie z mieszkańcami Stumilowego Lasu w języku angielskim przeznaczone jest dla sześciolatków z rodzicami. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
O godz. 18.00 rozpocznie się Noc Muzeów, która w tym roku poświęcona jest wybitnym Polkom. W wypożyczalni głównej odbywać się będą eksperymenty chemiczne w scenerii laboratorium polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. W czytelni Książnicy, przy kawiarnianych stolikach, będzie królowała Hanka Ordonówna, a miłośnicy karaoke wykonają jej szlagiery. Salę Kolumnową opanują „dziewczyny wojenne”, czyli odważne płocczanki pracujące na rzecz ojczyzny w Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego i Służbie Narodowej Kobiet Polskich. Dowodzić nimi będzie Marcelina Rościszewska. W ogrodzie Książnicy zwiedzający będą mogli sprawdzić swoją kondycję pod okiem Wandy Rutkiewicz i Haliny Konopackiej.
21 maja o godz. 8.30 w filii bibliotecznej nr 11 Książnicy Płockiej (Al. Armii Krajowej 1a, tel. 24 263 54 31) zaplanowano zajęcia „Dzień Mamy – Mama czarodziejka” dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 8 z okazji Dnia Mamy. O godz. 16.00 kolejne spotkanie mają uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 7 (ul. F. Piaska 5, tel. 24263 67 80).
22 maja o godz. 10 w Filii nr 1 (ul. Zielona 40, tel. 24268 00 48) odbędzie się spotkanie dla młodzieży z cyklu „Wybieramy zawód”, które poprowadzi Marzena Ptasińska. O 16.30 Chotomek zaprasza dzieci do Ogrodu Jordanowskiego na spotkanie z cyklu Biblioterapeutyczne Spotkania z Książką.
23 maja o godz. 9, także w ogrodzie jordanowskim, rozpocznie się piknik organizowany przez filie biblioteczne nr 2 i nr 13 orz Bibliotekę dla dzieci im. Wandy Chotomskiej.
O godz. 13.00 w Książnicy zostanie otwarta wystawa „…osiągnąć myśl czystą…” – poświęcona twórczości Zbigniewa Herberta. Wernisaż z udziałem Tomasza Jastruna (poety, prozaika i krytyka literackiego), który opowie nie tylko o herbertowskiej interpretacji dzieł sztuki, ale również o swoich kontaktach z poetą i przyjaźni swoich rodziców ze Zbigniewem Herbertem.
Wystawa przygotowana w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta.
25 maja o godz. 16.00 – „Dzień Dziecka” – impreza plenerowa dla dzieci z Osiedla Międzytorze organizowana wspólnie z Mazowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową. Miejsce: plac obok żłobka (ul. Gierzyńskiego 17).
26 maja o godz. 10.00 w Książnicy rozpocznie się XL edycja konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”.
O godz. 12.00 w „Chotomku” zostanie otwarty „Ogród 1001 bajki”.
28 maja o godz. 8.15 Filia biblioteczna nr 12 zaprasza na spotkanie autorskie z Dorotą Suwalską, pisarką, ilustratorką, dziennikarką, autorką scenariuszy. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży: „Znowu kręcisz, Zuźka!”, „Zuźka w necie i w realu”, „Bruno i siostry” (wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku), „Marionetki Baby-Jagi”, „Ratunku, marzenia!”, „Pan Fortepianek”.
O godz. 16.00 w Filii bibliotecznej nr 8 zatańczą uczniowie tanecznej klasy III G Szkoły Podstawowej nr 23.
29 maja o godz. 9.00 – „Świętujemy Dzień Królewny” – zajęcia literacko-plastyczne dla grup przedszkolnych w ramach cyklu „Spotkania z bajką” odbędą się w Filii bibliotecznej nr 3 (ul. Rembielińskiego 11, tel. 24 268 00 50).
O godz. 11.00 „Chotomek” zaprasza na zajęcia animacyjne popularyzujące czytelnictwo dla dzieci w wieku 2,5-4 lata z aktywnym udziałem rodziców lub opiekunów, w ramach Klubu Małego Dziecka. Obowiązują zapisy.
30 maja o godz. 10.00 Filia biblioteczna nr 12 Książnicy Płockiej (ul. Ciechomicka 68) organizuje spotkanie literackie dla dzieci przedszkolnych „Z tatą w ZOO” Wiesława Drabika.

(lesz)
fot. archiwum KP

Zobacz kolejny artykuł

Płoccy chórzyści podbijają Azję

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wspaniale zaprezentowali się na kolejnym międzynarodowym festiwalu. Tym razem świętowali …

Wystawa w Galerii Kreatywnej

Płock kilkakrotnie gościł księdza poetę Jana Twardowskiego. Najczęściej przyjeżdżał do Książnicy Płockiej w towarzystwie krytyka …