Konkurs Pianistyczny im. Stefańskich rozstrzygnięty

– 30 lat się tutaj spotykamy, pięknie się starzejemy, i ciągle przychodzą młodzi, wspaniali, utalentowani, kochający muzykę. Dziękuję za ich pracę i cudowne interpretacje. Podziękowania należą się również ich nauczycielom i rodzicom, którzy mając utalentowane dzieci, przeżywają z nimi wiele miłych, ale też trudnych chwil – powiedziała podsumowując XV edycję jednego z najważniejszych konkursów dla młodych pianistów w Polsce, przewodnicząca jury prof. Elżbieta Stefańska. Zwycięzca Grand Prix, Paweł Wojciechowski z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, wystąpi na koncertach w Japonii.
Konkurs im Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego jest organizowany w Płocku co dwa lata. W tegorocznej edycji wzięło udział 39 młodych pianistów, uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Przesłuchania odbywały się w dniach 3-6 grudnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego. Zakończyło je uroczyste wręczenie nagród finansowych solistom i pedagogom oraz koncert laureatów.
Znakomite jury: prof. Elżbieta Stefańska (Kraków), prof. Elżbieta Tarnawska (Warszawa), prof. Teruyuki Okada (Japonia), prof. Paweł Skrzypek (Warszawa), prof. Czesław Stańczyk (Katowice), prof. Jerzy Sterczyński (Warszawa), prof. Wojciech Świtała (Katowice), prof. Stefan Wojtas (Kraków/Bydgoszcz) wysłuchało bardzo zróżnicowanego programu młodych adeptów sztuki pianistycznej. Uczestnicy oceniani byli w trzech grupach wiekowych. Grupa I – do 13 lat, grupa II – do 16 lat, grupa III – do 19 lat. Najmłodsi musieli wykonać program złożony z utworów okresu baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Najstarsi w I etapie grali obowiązkowo kompozycję Ignacego Jana Paderewskiego. W II – program dowolny złożony z utworów nie wykonywanych wcześniej.
Grand Prix w formie zaproszenia na koncerty do Japonii, którego fundatorem jest prof. Teruyuki Okada oraz I nagrodę w grupie 2 otrzymał Paweł Wojciechowski (nauczyciel Joanna Ławrynowicz-Just).

(lesz)
fot. Marta Kunavar

Zobacz kolejny artykuł

Krzysztof Zanussi w Płocku

– Filmy są po to, żeby widownia wiedziała, o czym marzyć – mówił w Książnicy …