Najnowsze informacje

Kabrioletem na 200-lecie

Z Leonardem Sobierajem, dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku rozmawia Lena Szatkowska. 

Czy to prawda, że będzie pan jeździł po Płocku czerwonym kabrioletem aero?
– Jeździł nie będę. Mam nadzieję, że ten wspaniały produkowany w Czechach samochód z 1934 roku stanie się częścią nowej ekspozycji art déco w budynku przy Kolegialnej 6. Gdyby udało się go zakupić, byłby niezwykle atrakcyjną i niepowtarzalną ozdobą kolekcji, którą cały czas rozwijamy. W tej chwili mamy już około 1500 obiektów artdecowskich.

Przed kilkoma laty kolekcja art déco wzbogaciła się o głośny obraz Tamary Łempickiej „Martwa natura”. Co jeszcze znajduje się na liście zakupów?
– Takie zakupy jak obraz Łempickiej są bardzo pożądane, ale rzadko udaje się nabyć tej klasy eksponat. Wiele zależy od mecenasów. W tym przypadku pomógł PKN ORLEN. Obraz kupiliśmy od spadkobierców za pośrednictwem Desy Unicum. Jest naszą wizytówką. Bardzo interesuje się nim zagranica. Ostatnio był pokazywany na wystawach w Turynie i w Weronie, a jesienią pojedzie do Madrytu.
W kwestii zakupów wspiera nas również PERN, ale przede wszystkim o rozwój muzealnych kolekcji dba nasz organizator – Zarząd Województwa Mazowieckiego. Dodam, że kolekcja art déco wzbogaciła się ostatnio o suknię wieczorową w formie wąskiej tuby, rzadko spotykaną na rynku. Kupiliśmy też 37-częściowy serwis śniadaniowy, model Madelaine, z wytwórni Rosenthal, akwarelę „Martwa natura z różami” Teodora Grotta, ucznia Wyczółkowskiego i srebrną biżuterię z wisiorami projektu Henryka Grunwalda.
Planujemy zakup dwóch cennych kilimów z okresu międzywojnia, autorstwa Romana Orszulskiego i Bogdana Tretera oraz aktu kobiecego belgijskiego artysty Leona de Smet z 1927 roku.
Obraz Łempickiej będzie ozdobą wystawy art déco w nowym budynku.

W jakim stadium jest rewitalizacja kamienicy przy Kolegialnej? Jakie ekspozycje tam powstaną?
– W kolejnym, już piątym przetargu wzięły udział dwie firmy. W chwili obecnej trwa wyłanianie wykonawcy. Poprzednie nie powiodły się z powodu zbyt wysokiej ceny. Mam nadzieję, że już wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Otwarcie pierwszego etapu projektu planujemy na przełom 2019/2020 roku. W drugim planujemy dalszą rozbudowę przyległych oficyn, gdzie znajdą się wystawy poświęcone sławnym płocczanom: Władysławowi Broniewskiemu, Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, Stefanowi Themersonowi. Trzeba o nich dbać i pokazywać w nowoczesnych aranżacjach, przyciągających młodych ludzi. Cały projekt powinien być gotowy przed jubileuszem 200-lecia w 2021 roku.

Jak zainteresować młodego odbiorcę wizytą w muzeum? Zaproponować mu nowoczesną edukację z wykorzystaniem multimediów?

Zobacz kolejny artykuł

Wręczono nagrody dla kultury

iorowe nagrody przyznał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, …

Jubileuszowa odsłona Letniego Festiwalu Muzycznego

Po raz XX Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego zaprosi publiczność na Letni Festiwal Muzyczny. …