Jubileuszowa odsłona Letniego Festiwalu Muzycznego

Po raz XX Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego zaprosi publiczność na Letni Festiwal Muzyczny. Na inaugurację wystąpi Bogna Band w programie złożonym z przebojów srebrnego ekranu. Wydarzeniem tej edycji będzie światowe prawykonanie utworu Jerzego Mackiewicza „Elegy for String Orchestra”.
W tym roku odbędą się trzy koncerty. Pierwszy gościć będzie Muzeum Mazowieckie. Tam 1 lipca o godz. 19.00 wystąpi Bogna Band w składzie: Aleksandra Strasińska – flet, Zuzanna Niedzielak – klarnet, Marcin Budziarski – skrzypce, Arkadiusz Płaziuk – wiolonczela, Sylwester Masłoń – kontrabas. Kierownikiem zespołu jest dr Bogna Dulińska, pianistka, adiunkt AM w Łodzi. Usłyszymy muzykę z filmów dwudziestolecia międzywojennego, między innymi „Już taki jestem zimny drań”, „Ach jak przyjemnie” czy „Już nie zapomnisz mnie”, znane pieśni neapolitańskie czy tematy z filmu „Love story” i „Śniadanie u Tiffany’ego”.
4 lipca w Auli im. Kajetana Morykoniego Liceum im. Marszałka Małachowskiego zaśpiewa Zespół Muzyki Cerkiewnej KLIROS z Olsztyna pod kierownictwem Jana Połowianiuka. W programie kompozycje muzyki cerkiewnej śpiewanej w języku cerkiewnosłowiańskim, ukazujące historyczny rozwój gatunku od średniowiecza do współczesności.
Ostatni koncert Festiwalu odbędzie się 8 lipca w katedrze. Wtedy po raz pierwszy zostanie wykonany utwór J. Mackiewicza „Elegy for String Orchestra” na orkiestrę smyczkową. – W tym roku proponujemy dwa wieczory kameralne i jeden koncert szczególny w bazylice katedralnej. Składał się będzie z dwóch części. W pierwszej usłyszymy światowe prawykonanie kompozycji Jerzego Mackiewicza, absolwenta płockiej PSM w klasie perkusji, obecnie muzyka Filharmonii Poznańskiej. Z powodzeniem zajmuje się komponowaniem i bardzo chciał zaprezentować swoje dzieło w Płocku – mówi dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Adam Mieczykowski. Posłuchamy również sześciu Pieśni Kurpiowskich op. 58 z muzyką Karola Szymanowskiego. Kompozytor czerpał ze zbioru ks. Władysława Skierkowskiego „Puszcza kurpiowska w pieśni”. Stworzył jeden z najpiękniejszych cykli wokalnych w polskim repertuarze. Wystąpi sopranistka Maria Jaskulska-Chrenowicz. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz. Wstęp na wszystkie koncerty XX Letniego Festiwalu Muzycznego jest bezpłatny.

(lesz)
fot. archiwum

Zobacz kolejny artykuł

Schulz, Goya, Kalina w Muzeum Mazowieckim

– Schulz mówił o tandecie. Ja uwielbiam śmietniki. Człowiek powinien mieć swój strych, decydować, co …

Polska historia na scenie

o, autora dramatu „Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły” rozpoczynającego sezon u Szaniawskiego, patriotyzm jest sztuką, …