Najnowsze informacje

Jazz i Bel’Canto

Trzech tenorów, jeden baryton oraz Anna Serafińska i Janusz Szrom rozpoczną w Nowym Roku muzyczne wieczory z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Na pierwszy koncert Orkiestra zaprasza 10 stycznia.
Dyrygent Jan Walczyński zabierze publiczność w kolejną podróż, tym razem do południowej Ameryki. Usłyszymy takie przeboje jak: Girl from Ipanema, La Cumparsita, Copacabana, Libertango, Samba de Janeiro. Wykonają je z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej wokaliści: Anna Serafińska i Janusz Szrom.
Anna Serafińska pochodzi z Sosnowca. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Śpiewa jazz, funk i soul. Na swoim koncie ma cztery solowe płyty, m.in. z piosenkami do tekstów Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. We wrześniu ukazała się jej najnowsza płyta „Anna Serafińska Groove Machine” – zapis koncertu w studiu radiowej Trójki. W 2004 roku, jako pierwsza w Polsce, artystka uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Zdobyła także pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na prestiżowym międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Montreux Jazz Festiwal. w 2006 zdobyła tytuł Lady Summertime (Grand Prix i Nagrodę Publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (Finlandia).
Janusz Szrom rozpoczął od nauki gry na fortepianie. W roku 1981 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chrzanowie rozpoczął swoją 12-letnią przygodę z trąbką. Dyplom ukończenia Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie otrzymał w roku 1989. Uczył się także gry na organach na wydziale Muzyki Liturgicznej Papieskiej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej, Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie śpiewu pod opieką dr Ewy Mentel. Wokalista jest laureatem wielu konkursów (zdobył drugie miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu w roku 1994 i główną nagrodę publiczności KLUCZ DO KARIERY, na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa‘95. Jest kompozytorem, aranżerem i pedagogiem, m.in. w telewizyjnych programach muzycznych „Jak oni śpiewają” oraz „Fabryka Gwiazd”. W roku 2008 został wybrany przez Michela Legranda do zaśpiewania utworu What Are You Doing the Rest Of Your Life podczas jubileuszowego, 50. festiwalu Jazz Jamboree. Zajął I miejsce w plebiscycie Jazz Top 2009 czasopisma „Jazz Forum” w kategorii „Wokalista Roku”.
17 stycznia usłyszymy pieśni neapolitańskie i przeboje z całego świata w wykonaniu trzech tenorów i barytona. Vasyl Ponayda, Roman Trokhymuk, Taras Hlova, Roman Antonyuk zaśpiewają m.in. Granadę, Funiculi, funicula, Caruso, Every time I look at you, Mamma. Grupę, która występuje pod nazwą: Tenors Bel’Canto, tworzą profesjonalni śpiewacy, którzy są laureatami międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych: Vasyl Ponayda – tenor, solista Lwowskiej Państwowej Filharmonii, Roman Trokhymuk – solista Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu S. Kruszelnickiej, Taras Hlova – studiuje na Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im M. Łysenki, Roman Antonyuk – baryton, jest solistą Chóru Revutskogo w Kijowie. Rozległy repertuar zespołu wykonywany jest mistrzowsko w językach: francuskim, hiszpańskim, włoskim, polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Jego wokalny styl został określony w międzynarodowej prasie mianem wyrazistej i niezwykle barwnej ekspresji. Od momentu powstania w 2007 roku kwartet wystąpił w słynnych salach koncertowych Europy i Ukrainy z wieloma znakomitymi orkiestrami. Bel’Canto współpracowali z takimi dyrygentami jak: Wojtek Mrożek (Polska), Krzesimir Dębski (Polska), Serhij Burko (Lwów), Ruslan Dorozhivskyy (Iwano-Frankowsk), Myron Kril (Tarnopol), Ivo Lipanovich (Chorwacja). Płocki koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety kosztują 40 zł.    (lesz)
fot. mat. POS

Zobacz kolejny artykuł

Płoccy chórzyści podbijają Azję

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wspaniale zaprezentowali się na kolejnym międzynarodowym festiwalu. Tym razem świętowali …

Wystawa w Galerii Kreatywnej

Płock kilkakrotnie gościł księdza poetę Jana Twardowskiego. Najczęściej przyjeżdżał do Książnicy Płockiej w towarzystwie krytyka …