„Fantazja…” z Paderewskim

7 grudnia w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego ze spektaklem gościnnym wystąpi zespół Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego. Zobaczymy „Fantazję polską” Macieja Wojtyszki w reżyserii Bogdana Kokotka.
Dramat o charakterze political fiction ma autentycznych bohaterów. Są nimi: małżeństwo Helena i Ignacy Paderewscy oraz Edith i Thomas Wilsonowie. Pojawia się również Marcelina Sembrich-Kochańska – polska śpiewaczka operowa, pierwsza, która zadebiutowała w nowojorskim MET.
Akcja rozgrywa się podczas I wojny światowej, gdy Ignacy Paderewski odbywa słynne tournée koncertowe po USA. Jego wizyta to nie tylko wielkie wydarzenie artystyczne. Pobyt pianisty w USA ma także niebywałe znaczenie polityczne, ponieważ stara się pozyskać prezydenta Wilsona dla sprawy niepodległości Polski. W wyniku spotkania obu małżeństw w programie pokojowym z 1918 roku (słynnych „Czternastu punktach Wilsona”) znajdzie się zapis mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego. – Moim zdaniem ten dramat mówi także o znaczeniu przypadku w losach narodów. Czasem nieoczekiwany zbieg okoliczności decyduje o losach ludzkości – zaprasza reżyser Bogdan Kokotek. Ceny biletów: 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (zbiorowy szkolny). Rezerwacja pod numerem: 24 266 38 08, 24 262 48 40.

(lesz)
fot. Karin Dziadek

Zobacz kolejny artykuł

PTPT podsumowało rok 2018

To był wyjątkowy rok dla Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Stowarzyszenie utworzone przez społeczników obchodziło półwiecze …