Europejskie Dni Dziedzictwa – „Niepodległa” w teatrze

Scena. Ludzie. Historie
15 września o godz. 17.00 w „Piekiełku” odbędzie się spotkanie z osobami, które tworzyły Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego lub wspierały reaktywację zawodowej sceny w Płocku w 1975 roku. O wyjątkowym przedsięwzięciu opowiedzą: Henryk Rybak (prezydent miasta w latach 1973-1981), Mirosław Łakomski (plastyk teatralny w latach 1974-1991), Adam Łukawski (w teatrze w latach 1975-1988), Jadwiga Wojnarowska (szefowa wydziału kultury w Płocku), Bożena Śliwińska (Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru).
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa – największego projektu społecznego i edukacyjnego oraz najważniejszego święta zabytków kultury w Europie – narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie, podczas II Konferencji Rady Europy. Wówczas minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wtedy to po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp był ograniczony. Pomysł poparła Rada Europy, która w 1991 roku ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. Motywem przewodnim EDD w Polsce jest w tym roku 100-lecie niepodległości.
– Historia płockiego teatru to część historii tworzenia niepodległej Polski. To historie ludzi, którym zależało na rozwoju ich podwórka, miasta i kraju. Za stworzeniem tego miejsca przez wiele lat lobbowało Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru. Miasto było gotowe na teatr, ale go nie posiadało. O tym, co się musiało stać, żeby powstał oraz jakim wyzwaniem był, opowiedzą ludzie, którzy pamiętają tamten czas- zaprasza Monika Mioduszewska – Olszewska, która poprowadzi spotkanie.
Historia płockiego teatru rozpoczęła się w 1812 roku. Pierwszy budynek teatralny został oddany do użytku w 1812 roku i znajdował się na skarpie (dzisiaj w tym miejscu stoi pamiątkowy obelisk). Zniszczony podczas wojny w 1940 roku przestał istnieć. Dopiero w 1975 roku scena teatralna powstała przy Nowym Rynku 11, w budynku domu kultury Petrochemii. Pierwszym dyrektorem został Jan Skotnicki. W 1980 roku teatr otrzymał imię Jerzego Szaniawskiego. W latach 2006-2007 przeszedł gruntowną modernizację. Dziś jest jedynym teatrem profesjonalnym w Płocku i na północnym Mazowszu.
(l.)

Zobacz kolejny artykuł

Nic nie gra, tylko aktorzy

Scenografia w teatrze jest ilustracją albo metaforą. Czasem dominuje, czasem chowa się za tekstem. W …