Akordeon i polska muzyka

Marcowe spotkania z Płocką Orkiestrą Symfoniczną rozpocznie koncert akordeonisty Marcina Wyrostka. Z powodu dużego zainteresowania publiczności, solista wraz z zespołem wystąpią aż dwa razy: o 19.00 i 21.15.
Marcin Wyrostek jest absolwentem, a obecnie – wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zdobył nagrody w ponad 30 konkursach akoredonowych w kraju i na świecie, m.in. w USA, Szwajcarii, na Węgrzech i Słowacji. Jest także zwycięzcą drugiej edycji programu „Mam Talent” i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in. podwójną platynową płytę („Coloriage”). Materiał z jego najnowszego albumu inspirowanego muzyką polską usłyszymy podczas koncertu z POS 9 marca.
Na krążku Marcin Wyrostek „POLACC”, rozmaite motywy „POL”-skości połączył wspólny „ACC”-ordeonowy mianownik. Są tam zarówno utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną, filmową, żydowską, tańcami ludowymi, jak i kompozycje wielkich mistrzów, m. in.: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego. Nie zabrakło tematów zaczerpniętych z muzyki rozrywkowej lat 60. i 70., a przede wszystkim autorskich kompozycji artysty. W części utworów zespołowi w składzie Marcin Jajkiewicz (wokal), Mateusz Adamczyk (skrzypce), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Agnieszka Haase-Rendchen (fortepian), Piotr Zaufal (bas), Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne) towarzyszą orkiestra kameralna i sekcja dęta Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Ariela Ludwiczaka.
Bilety na koncert w cenie 50 zł są jeszcze do nabycia w kasie POS, mieszczącej się przy Bielskiej 9/11.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Europejskie Dni Dziedzictwa – „Niepodległa” w teatrze

Scena. Ludzie. Historie 15 września o godz. 17.00 w „Piekiełku” odbędzie się spotkanie z osobami, …

42. sezon artystyczny czas zacząć

W programie Paderewski, Karłowicz, Moniuszko Wrześniowe spotkania Płocka Orkiestra Symfoniczna rozpocznie koncertem, którego program nawiązuje …