42. sezon artystyczny czas zacząć

W programie Paderewski, Karłowicz, Moniuszko
Wrześniowe spotkania Płocka Orkiestra Symfoniczna rozpocznie koncertem, którego program nawiązuje do obchodzonego w tym roku 100-lecia niepodległości. Usłyszymy dzieła polskich kompozytorów: Moniuszki, Paderewskiego i Karłowicza. – Jesień 2018 roku to kulminacja obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ten czas będzie obfitował w ważne wydarzenia muzyczne. W walkę o niepodległość zaangażowany był wybitny pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski, który jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski kończący I wojnę światową. Otwarcie 42. sezonu artystycznego POS świętować będziemy zatem godnie i piękną polską muzyką w wykonaniu znakomitych artystów: poznańskiej pianistki Joanny Marcinkowskiej i debiutującego w Płocku młodego dyrygenta Marka Wroniszewskiego – zaprasza dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Adam Mieczykowski.
Joanna Marcinkowska – doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu studiowała grę na fortepianie pod kierunkiem Waldemara Andrzejewskiego. Poznańską akademię ukończyła z wyróżnieniem. W 1996 roku uzyskała stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J. E. S. C. dla najlepszego młodego pianisty polskiego.
Artystka jest laureatką wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów m.in. Grand Prix „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu (1995), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), nagrody głównej na Konkursie Renault Młodych Talentów w Warszawie (1997), III nagrody na 5. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (2001). Koncertowała jako solistka w polskich filharmoniach, a także w Austrii, Czechach, we Francji, w Holandii, Macedonii, Portugalii, Szwecji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Prowadzi również warsztaty pianistyczne i kursy mistrzowskie oraz zasiada w jury konkursów. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne została uhonorowana m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Joanna Marcinkowska na płytach CD i kasetach utrwaliła repertuar W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I. J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała recital chopinowski z okazji 187. rocznicy urodzin kompozytora.
Z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Marka Wroniszewskiego (dyrygenta, absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu i fagotu) pianistka wykona „Koncert fortepianowy a-moll op. 17” Ignacego Jana Paderewskiego.
Publiczność usłyszy również symfonię e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza – dzieło, które zwieńczyło młodzieńczy okres twórczości kompozytora. Prawykonanie symfonii odbyło się 21 marca 1903 w Berlinie, a polska premiera miała miejsce 7 kwietnia 1903 we Lwowie. O swojej kompozycji Karłowicz napisał: „Brzmi hymn odrodzenia, zrazu cichy i słodki, potem coraz szerszy, coraz pełniejszy. Już chwila nadeszła; słychać fanfary. Już jeden krok tylko!”. W 1980 roku Teatr Wielki w Łodzi przygotował balet „Odrodzenie” z muzyką z Symfonii Karłowicza i wierszami Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
W programie inaugurującego 42. sezon artystyczny POS koncertu jest także uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki.
Bilety na koncert „Polskie dzieła na 100-lecie niepodległości”, który odbędzie się 21 września, kosztują 30 zł.
(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Zimowe propozycje Książnicy Płockiej

Na doroczną wystawę zdjęć członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy oraz promocję najnowszego wydawnictwa …